Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Kamil Kaczor z parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, opiekun duchowy wspólnoty „Jutrzenka Pokoju”.
„Ewangelizacja w Beskidach” zawitała 17 sierpnia br. na Potrójną (ok. 890 metrów n.p.m.) – malowniczy dwuwierzchołkowy szczyt w Beskidzie Małym. Przy ołtarzu polowym Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Kamil Kaczor z parafii św. Maksymiliana Męczennika w Oświęcimiu, opiekun duchowy wspólnoty „Jutrzenka Pokoju”. Podjęto w tym miejscu refleksję na temat kontemplacji, czyli szczególnego rodzaju modlitwy, w której człowiek staje przed Bogiem w ciszy, trwając w Jego obecności.
Ks. Kaczor wskazał w kazaniu na różnice między medytacją a kontemplacją. Podkreślił potrzebę wyciszenia się i odcięcia od nadmiaru bodźców, które zalewają nas w codziennym życiu. Autor nawiązał do przykładów biblijnych i naukowych, aby zilustrować, jak ważne jest to wyciszenie dla zdrowia psychicznego i duchowego. Wskazał, że kontemplacja polega na pełnym zaufaniu Jezusowi i otwarciu się na Jego działanie, bez prób ciągłego zajmowania umysłu myślami czy słowami.
„Modlitwa kontemplacji może być dla nas ratunkiem, by nauczyć się wyłączać i otworzyć się jedynie na Jezusa Chrystusa, który doskonale zna nasze serce, sumienie, charyzmat i dar, którym powinniśmy dzielić się z innymi. Świat nam na to nie odpowie, dlatego musimy znaleźć czas na kontemplację Jezusa” – dodał i zachęcił, by modlitwa na Potrójnej była pierwszym krokiem, by zacząć coraz częściej kontemplować.
Oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna wspólnoty „Jutrzenka Pokoju” Ona także przygotowała smakowite wypieki dla uczestników. Na Potrójną przybyły liczne rodziny z dziećmi, a także osoby z niepełnosprawnościami z różnych zakątków Śląska i Małopolski.
„Ewangelizacja w Beskidach” to największa tego typu wakacyjna inicjatywa w diecezji bielsko-żywieckiej. Odbywa się po raz dwunasty. Ostatnie w ramach tej edycji spotkanie zaplanowano na Hrobaczej Łące – 24 sierpnia.
poster
Inicjatywa ma być odpowiedzią na wezwanie Kościoła powszechnego do nowej ewangelizacji. Od dwunastu lat na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy.
Głównym organizatorem spotkań w górach jest Fundacja „Rodzina w Służbie Człowieka”, działająca przy franciszkańskim sanktuarium Matki Bożej Rychwałdzkiej.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).