W Jerozolimie odbyła się ekumeniczna Droga Krzyżowa w intencji pokoju. Szczególnie modlono się za pogrążoną w wojnie Ukrainę. 22 marca uczestnicy przeszli uliczkami Via Dolorosa w Starej Jerozolimie.
Modlitwa została zorganizowana z inicjatywy arabskojęzycznej parafii Najświętszego Zbawiciela - mówi Radiu Watykańskiemu pracująca w Kustodii Ziemi Świętej siostra Miriam Michalak ze Zgromadzenia Uczennic Boskiego Mistrza.
„Do uczestnictwa w Drodze Krzyżowej zostali zaproszeni również przedstawiciele innych wyznań. Przede wszystkim można było zauważyć obecność Kościoła prawosławnego greckiego - mówi siostra Michalak. - Zauważyłam też wśród uczestników dziennikarzy rosyjskich, którzy relacjonowali i nagrywali cały przebieg tej Drogi Krzyżowej. Stacje były odczytywane po arabsku i angielsku. Jak to zazwyczaj bywa w Jerozolimie w tym wydarzeniu uczestniczyło wiele sióstr zakonnych, habitowych i bezhabitowych, które posługują w różnych środowiskach. Przez uczestnictwo w tej Drodze Krzyżowej łączyliśmy się też w modlitwie, do której nawołuje Ojciec Święty, w modlitwie całego Kościoła o pokój na Ukrainie.“
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.