Wojska rosyjskie systematycznie poszerzają obszar operacji lotniczych i atakują kolejne obiekty na zachodzie Ukrainy - czytamy w raporcie Ośrodka Studiów Wschodnich po 22 dniach rosyjskiej inwazji. Strona ukraińska informuje o lokalnych kontratakach i organizuje powszechny opór społeczeństwa na tyłach wroga.
W południowej i wschodniej części Ukrainy siły rosyjskie kontynuują także ofensywę na lądzie. W obserwowanych obecnie działaniach agresor naciera w pasie kilkunastu-kilkudziesięciu kilometrów i każdorazowo podejmuje walkę o miejscowości bronione przez wojsko ukraińskie - piszą autorzy analizy Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
W Donbasie walki mają już głównie charakter pozycyjny, a ofensywa prowadzona jest z południa w stronę łuku Dniepru. Na Krzywy Róg jednostki agresora nacierają od południa trzema drogami, na każdej z nich tocząc boje z siłami ukraińskimi i notując postęp do kilkunastu kilometrów dziennie - dodają.
Eksperci warszawskiego ośrodka przypominają, że sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w dalszym ciągu bardzo znacząco ogranicza informowanie o sytuacji w rejonach walk. Według jego komunikatów armia ukraińska ma kontynuować zadawanie niszczących uderzeń wojskom agresora i lokalnie przechodzić do kontrataków, a siły rosyjskie - umacniać się na wcześniej zajętych pozycjach, gromadzić siły i nadal przeprowadzać uderzenia rakietowo-powietrzne i ostrzały.
18 marca po raz pierwszy celem ataku rakietowego stał się Lwów - zgodnie ze wstępnymi informacjami zniszczono lotnicze zakłady remontowe przy międzynarodowym porcie lotniczym - odnotowują Wilk i Żochowski.
Władze Ukrainy przywiązują duże znaczenie do organizacji różnych form oporu społecznego mającego utrudnić działania bojowe sił rosyjskich - oceniają eksperci. Jak dodają, ewentualne powodzenie koncepcji zaangażowania ochotników do niszczenia szlaków komunikacyjnych prowadzących z Krymu i Białorusi, a zwłaszcza dewastowania linii kolejowych, pogorszy sytuację wojsk okupacyjnych. Inicjowane działania wskazują, że wysoce prawdopodobne jest powstanie oddziałów partyzanckich na zapleczu wroga. Dla władz Ukrainy priorytetem jest przerwanie linii kolejowych łączących Krym z Melitopolem i Chersoniem oraz linii Homel-Kijów.
Przedstawiając sytuację na poszczególnych kierunkach natarcia analitycy piszą, że na kierunku poleskim Rosjanie w dalszym ciągu mają przemieszczać wojska do graniczących z Kijowem rejonów buczańskiego i browarskiego. Stolica i pobliskie miejscowości kontrolowane przez armię ukraińską są ostrzeliwane i bombardowane. Do walk i wymiany ognia dochodziło w Irpieniu i okolicach Makarowa.
Na kierunku siewierskim miały miejsce starcia na obrzeżach Czernihowa, miasto jest permanentnie ostrzeliwane i bombardowane, podobnie jak okolice Sum i Ochtyrka w obwodzie sumskim (trwa ewakuacja mieszkańców zagrożonych miejscowości). W okolicach Pryłuk w obwodzie czernihowskim miała zostać zniszczona kolumna wojskowa agresora.
Na kierunku słobodzkim głównymi rejonami walk były Dergacze na północnych obrzeżach Charkowa (miasto kolejną dobę bombardowano i ostrzeliwano), Czuhujew i Izium. Do starć na południe od Iziumu miało wejść do 2 BGT nowo sformowanej 47. Dywizji Pancernej z 1. Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego.
W obwodzie ługańskim siły ukraińskie bronią się w Siewierodoniecku i okolicznych miejscowościach oraz w Popasnej, które kolejną dobę były ostrzeliwane i bombardowane. Najcięższa sytuacja jest w mieście Rubiżne - siły agresora częściowo je zajęły, umocniły się na północnych i zachodnich obrzeżach i próbują obchodzić je od południa.
W obwodzie donieckim trwały walki uliczne w miejscowościach na zachód i północ od Doniecka (Marjinka, Krasnohoriwka i Werchniotorećke), Rosjanie kontynuowali też ostrzał pozostałych miejscowości będących pod kontrolą ukraińską. W oblężonym Mariupolu starcia mają się przesuwać do centralnych rejonów miasta.
Na kierunku południowobużańskim trwa ostrzał Mikołajowa, lotnictwo agresora zbombardowało również Snihuriwkę i Wozniesieńsk. Obrońcom udało się odzyskać kontrolę nad miejscowością Posad-Pokrowske na południowy wschód od Mikołajowa. Zgrupowanie rosyjskie na pograniczu obwodów mikołajowskiego i dniepropetrowskiego zajęło Małą Szestyrnię 35 km na południe od Krzywego Rogu, a w obwodzie zaporoskim ostrzelało obiekty wojskowe pod Zaporożem.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.