Peter Forster, były anglikański biskup Chester, został przyjęty do Kościoła katolickiego w Szkocji w zeszłym roku - podał portal informacyjny Kościoła Anglii. Jest on trzecim czołowym duchownym Kościoła anglikańskiego, który w ciągu minionego roku został katolikiem.
Church Times, niezależna anglikańska strona informacyjna, potwierdziła tę wiadomość w raporcie z 4 lutego. Forster pisał regularne recenzje dla tego portalu w roku 2019.
Forster kierował anglikańską diecezję Chester przez ponad 22 lata i był najdłużej urzędującym biskupem Kościoła Anglii. Jego dawna diecezja ma 273 parafii. Przeszedł na emeryturę we wrześniu 2019 roku w wieku 69 lat i wraz z żoną Elisabeth przeniósł się do Szkocji.
To trzeci biskup anglikański, który w ciągu minionego roku wstąpił do Kościoła katolickiego. We wrześniu 2021 został przyjęty do Kościoła katolickiego Michael Nazir-Ali, były anglikański biskup Rochester, który 30 października przyjął święcenia kapłańskie w Kościele katolickim. Natomiast Jonathan Goodall, anglikański biskup Ebbsfleet, zrezygnował we wrześniu, aby wejść w pełną komunię z Kościołem katolickim.
Bp Forster był członkiem Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Katolickiej (ARCIC). "Był krytyczny wobec odejścia w stosunkach ekumenicznych od wizji pełnej widzialnej jedności do zasadniczo fałszywej pogodzonej różnorodności", stwierdził Church Times.
Emerytowany anglikański biskup popierał ordynację kobiet do anglikańskiego kapłaństwa, a diecezja Chester była pierwszą, w której biskupem została kobieta. Jednocześnie był krytyczny wobec podejścia Kościoła Anglii do kobiet biskupów i tego, jak to wpłynęło na relacje z innymi Kościołami chrześcijańskimi. Uważał za "zdumiewające", że Międzynarodowa Komisja Anglikańsko-Katolicka nie opublikowała niczego na temat ordynacji kobiet.
Forster był zaangażowany w niektóre debaty. Jako biskup anglikański zasiadający w Izbie Lordów sprzeciwił się w 2013 r. ustawodawstwu dotyczącemu uznawania związków osób tej samej płci za małżeństwa w Anglii i Walii, choć parlament z przyjął tę ustawę.
W 2015 roku, w odpowiedzi na encyklikę papieża Franciszka o Bożym stworzeniu Laudato si', był współautorem krytycznego komentarza z Bernardem Donoughue, członkiem Izby Lordów z ramienia Partii Pracy i świeckim katolikiem.
Forster i Donoughue stwierdzili, że encyklika uderzyła ich jako „mająca dobre intencje, ale nieco naiwna". Podczas gdy „ekologiczna duchowość" papieża zaleca wiele rzeczy, które są „cenne i godne pochwały", to ich zdaniem „postrzeganie wzrostu gospodarczego jako w pewnym sensie złego, a paliw kopalnych jako powodujących zanieczyszczenia, posłuży jedynie do zwiększenia tego ubóstwa, które papież stara się ograniczyć”.
Ich komentarz został opublikowany jako przekład przez Global Warming Policy Foundation, brytyjskiego thinktanku zajmującego się polityką klimatyczną i energetyczną. Fundacja zajmuje sceptyczne stanowisko wobec polityki przeciwdziałania zmianom klimatycznym, która według niej "może przynieść więcej szkody niż pożytku", zarówno dla środowiska, jak i dla ubogich na świecie.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.