19 listopada, w Krakowie, rozpoczęły się XVI Dni Muzyki Kościelnej Archidiecezji Krakowskiej. Zakończą się 27 listopada.
W programie liczne koncerty organowe, chóralne, organowo-wokalne i kameralne.
W ramach Dni odbędzie się również Międzynarodowa Konferencja Naukowa (22 listopada) oraz Panel Młodego Naukowca (23 listopada) na temat Muzyka liturgiczna wczoraj, dziś i jutro – wierność tradycji, potrzeba odnowy.
Zachodzące dziś dynamicznie zmiany kulturowe skłaniają nas do refleksji nad znaczeniem i wartością muzyki kościelnej. U podstaw tej ostatniej leży zawsze doświadczenie liturgii, które nadaje odpowiedni kształt i postać muzyce rozbrzmiewającej w świątyniach. Chcemy wspólnie pochylić się nad pytaniami, które rodzą się w naszych umysłach:
Przyszłość muzyki kościelnej zależy od muzyków w kościele – żyjących pełnią własnej wiary, ale i poszukujących twórczych rozwiązań. Przyszłość muzyki kościelnej zależy od ludzi, widzących więcej niż tylko hasła ery ponowoczesności. Przyszłość muzyki kościelnej zależy wreszcie od nas samych, poszukujących z pasją form jej wyrazu tak, by służyła pogłębianiu wiary i wzmacnianiu zmysłu uniwersalności Kościoła.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
„Jesteśmy z was dumni, ponieważ pozostaliście tymi, kim jesteście: chrześcijanami z Jezusem” .
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).