W opublikowanym liście dwaj kardynałowie przedstawili swoje propozycje dotyczące ekumenizmu w ramach diecezjalnego oraz krajowego etapu synodu.
„Dialog między chrześcijanami różnych wyznań, zjednoczonymi przez jeden chrzest, zajmuje szczególne miejsce na drodze synodalnej” – tę myśl z synodalnego Vademecum przypomnieli kardynałowie Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów oraz Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, w specjalnym liście skierowanym do biskupów odpowiedzialnych za ekumenizm. W opublikowanym liście duchowni przedstawili swoje propozycje dotyczące ekumenizmu w ramach diecezjalnego oraz krajowego etapu synodu.
W lokalnych kościołach biskupi, wraz ze swoimi delegatami ds. ekumenizmu, są zachęceni m.in. do zaproszenia liderów wspólnot chrześcijańskich ze swojego regionu do włączenia się w diecezjalny proces rozeznawania, poprzez obecność jak i refleksję na temat pytań zawartych w kwestionariuszu Dokumentu przygotowawczego Synodu.
Z kolei na poziomie krajowym, episkopaty są zachęcane by swojego biskupa, odpowiedzialnego za ekumenizm, włączyć do zespołu odpowiedzialnego za proces synodalny. Biskup ten powinien także „wystosować list zapraszający przedstawicieli innych wspólnot chrześcijańskich i krajowych rad Kościołów do udziału w posiedzeniu synodalnym episkopatu poświęconym procesowi synodalnemu oraz do przedstawienia swoich uwag w przygotowaniu syntezy synodu”.
Watykan uznał cud potrzebny do kanonizacji Pier Giorgio Frassatiego.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).
To nie wojna. T korzystanie z praw zagwarantowanych w konstytucji.