W sobotę 18 września w sanktuarium św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach odbędzie się sympozjum zatytułowane „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła”.
Wydarzenie organizują Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Diakonia Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej. Udział w sympozjum jest bezpłatny.
Sympozjum zostanie zainaugurowane uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, która rozpocznie się o godz. 9:00. Abp Jędraszewski wygłosi też słowo wprowadzające o godz. 10:30.
Wśród prelegentów znaleźli się:
Zaplanowano również zwiedzanie sanktuarium i muzeum. O godz. 14:15 swoim świadectwem podzieli się z uczestnikami sympozjum kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz św. Jana Pawła II.
O 14:35 będzie miał miejsce panel dyskusyjny z udziałem: Doroty Seweryn, dr. hab. Aleksandra Bańki (prof. UŚ), o. Pawła Koniarka OP oraz ks. dr. Krzysztofa Porosło.
Sympozjum zakończy się nieszporami, które zaplanowano na godz. 16:00.
Zapisy, szczegółowe informacje oraz możliwość wsparcia finansowego sympozjum na stronie krakow.oaza.pl.
Ruch Światło-Życie należy do ruchów odnowy Kościoła posoborowego. W jego szeregach znajdują się ludzie w różnym wieku, świeccy, konsekrowani i duchowni. Ważną gałęzią ruchu są rodziny, gromadzące się w Domowym Kościele. Celem Ruchu Światło-Życie jest wychowywanie i formowanie dojrzałych chrześcijan na poziomie parafii, diecezji i całego kraju.
Założycielem i pierwszym moderatorem ruchu był Czcigodny Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki (zm. w 1987 r.).
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.