Dziś odpowiedzialność za swoje państwo spoczywa „na nas samych”.
Ukraina jako państwo będzie taka, jaką będą jej obywatele, bo to od nas zależy, jaką ją zbudujemy. Przypomniał o tym arcybiskup większy kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk w przesłaniu wideo z okazji 30. rocznicy odrodzenia państwowości ukraińskiej, przypadającej 24 sierpnia.
„Jest to szczególne święto, wyczekiwane przez całe pokolenia naszych poprzedników, zakorzenione w tysiącletniej historii państwowości tutaj, na tych wzgórzach kijowskich” – powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Zwrócił uwagę, że państwo ukraińskie „swymi korzeniami sięga jeszcze Rusi Kijowskiej – Ukrainy”, ale naród wielokrotnie musiał żyć wprawdzie na swojej ziemi, ale w obcych państwach.
„Całe pokolenia [Ukraińców] starały się uzyskać swą niezależność państwową i oto właśnie nas Pan Bóg obdarzył łaską życia owocami walk naszych wielkich przodków” – tłumaczył mówca. Podkreślił, że to „właśnie my jesteśmy uczestnikami i kontynuatorami tych zmagań narodowo-wyzwoleńczych, właśnie nam Bóg udzielił wielkiego daru i łaski życia, budowania, umacniania i obrony wolnej i niepodległej Ukrainy”.
Oznacza to – przekonywał arcybiskup – że dziś odpowiedzialność za swoje państwo spoczywa „na nas samych”. Życzył, aby Bóg pomagał „każdemu z nas wywiązać się jak najlepiej z tej odpowiedzialności w osobistej misji życiowej”. Każdy bowiem ma zadanie umacniania ojczystego kraju swoją pracą i swoim wkładem. „Jednocześnie stają przed nami zadania obrony, rozbudowywania naszej ojczyzny, uczynienia jej jedną z najpiękniejszych w trzecim tysiącleciu” – zachęcił swych słuchaczy zwierzchnik UKGK. I dodał: „Pozdrawiając was z okazji tego święta, wzywam do pracy i modlitwy o dobro naszej niepodległej Ukrainy”.
Zauważył, że „gdy się modlimy, to otrzymujemy od Boga dar stawania się lepszymi, zmieniania siebie, a tym samym umacniania swego kraju”. Szewczuk przypomniał postać jednego ze swych poprzedników – metropolity Andrzeja Szeptyckiego i jego słowa, iż „klucz do przeobrażenia Ukrainy leży w niej samej”. I właśnie dzięki współdziałaniu z Bogiem „możemy znaleźć ten klucz, a zatem także prawidłowo otworzyć nim jasną, radosną przyszłość” – zaznaczył autor orędzia, zachęcając wszystkich do pracy tam, dokąd Bóg ich powołuje.
„Pozdrawiamy się dzisiaj wzajemnie z okazji święta niepodległości i mówimy: Boże wielki, jedyny, strzeż nam Ukrainy! Rozkwitaj nasza Matko, Ukraino, aby Twe dzieci cieszyły się Tobą i przekazywały Cię jak wielki skarb, swym potomkom” – życzył arcybiskup większy. Jeszcze raz pozdrowił wszystkich z okazji dzisiejszego święta, a swe przemówienia zakończył słowami: „Chwała Jezusowi Chrystusowi! Chwała Ukrainie!”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).