Ukraina obchodzi dziś 30. rocznicę swojej niepodległości.
Na zaproszenie władz państwowych, z oficjalną wizytą przybył do Kijowa Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Jako wysoki rangą przedstawiciel Watykanu bierze on udział w centralnych obchodach święta niepodległości.
Wizyta Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina jest wyrazem troski Ojca Świętego o naród ukraiński. 30 rocznica niepodległości Ukrainy ma znaczenie nie tylko polityczne, ale także religijne. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego i powstaniem niepodległego państwa ukraińskiego, nastąpiło odrodzenie struktur obu Kościołów katolickich obecnych w tym kraju: Kościoła greckokatolickiego i Kościoła rzymskokatolickiego. Krótko po zakończeniu II wojny światowej katolicy zostali pozbawieni przez władzę radziecką oficjalnej obecności biskupów, diecezje rozwiązane, a większość parafii zdelegalizowana. Kościół greckokatolicki został całkowicie rozwiązany, a parafie rzymskokatolickie działały w bardzo ograniczonej ilości i formie.
Niepodległość Ukrainy otworzyła nowy rozdział w życiu Kościoła. Zapewniła jego legalne istnienie, tak w życiu religijnym, i społecznym. Podkreślili to biskupi rzymskokatolickiej konferencji episkopatu, którzy w specjalnej odezwie wyrazili Bogu wdzięczność za niepodległość kraju. Także zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk podkreślił znaczenie niepodległości w procesie duchowego wzrostu mieszkańców kraju. Zachęcił także Ukraińców, do wspólnej pracy na rzecz ojczyzny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).