Dramat Birmy: Tysiące ludzi umiera z głodu w dżungli

Birmańscy biskupi zaapelowali o natychmiastowe otwarcie korytarzy humanitarnych i poszanowanie miejsc kultu. Przedstawicielom junty wojskowej, która w wyniku puczu przejęła w lutym władzę i zepchnęła Birmę w kolejną wojnę domową przypomnieli, że tysiące ludzi umiera z głodu w dżungli, zwłaszcza dzieci i osób starszych.

Apel podpisali wszyscy birmańscy biskupi wraz z przewodniczącym episkopatu kard. Charlesem Bo. Podkreślają, że nie są politykami i apel został wystosowany ze względów humanitarnych. Misyjna agencja Fides opublikowała w tych dniach zdjęcia żołnierzy niszczących ryż i lekarstwa, wszystko po to, by jak donoszą kościelne źródła, głodem wziąć Birmańczyków. „Głodzenie niewinnych ludzi jest najbardziej wstrząsającym doświadczeniem. Błagamy o zezwolenie na utworzenie korytarzy humanitarnych, abyśmy mogli dotrzeć do głodujących, gdziekolwiek się znajdują. Są naszymi obywatelami i mają podstawowe prawo do żywności i bezpieczeństwa” – piszą biskupi w swym apelu.

W związku z coraz częstszymi atakami wojsk rządowych na kościoły wzywają też do poszanowania miejsc kultu. Przypominają, że według prawa międzynarodowego kościoły, klasztory, meczety, a także szkoły i szpitale są uznawane za neutralne miejsca schronienia w czasie konfliktu. „Apelujemy, aby nie atakować tych miejsc i chronić ludzi szukających w nich schronienia” – piszą biskupi wzywając wszystkie birmańskie diecezje do postu i modlitwy w intencji pokoju. Przedstawiciele lokalnej Caritas definiują obecną sytuację w Birmie „powolnym ludobójstwem”. 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIRMA , GŁÓD

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10