Radość z seksu

Wbrew obiegowym opiniom, Kościół nie naucza, że celem aktu płciowego jest tylko i wyłącznie poczęcie potomstwa. Jest to także sposób wyrażania miłości, źródło radości i przyjemności, a właściwie przeżywana seksualność może być drogą do świętości.

Jednak już tu, na ziemi, przez właściwe odczytanie sensu ludzkiej płciowości, możemy wejść na drogę duchowego zjednoczenia z drugim człowiekiem i samym Bogiem. Oba wymiary zjednoczenia są ze sobą integralnie związane, bowiem kobieta i mężczyzna osiągają komunię osób, zjednoczenie duchowe, w takim stopniu, w jakim są zdolni odkryć sens swojej płciowości, patrząc „widzeniem” samego Boga. Mówiąc wprost: tylko wówczas w pełni pokochamy współmałżonka i zjednoczymy się z nim, jeśli będziemy potrafili obdarzyć go taką miłością, jaką kocha nas Bóg. A to wymaga wejścia na drogę do świętości, czyli zjednoczenia z Bogiem. Jan Paweł II wskazuje, że w historii ludzkości tak rozumiane zjednoczenie między dwojgiem osób oraz Bogiem miało miejsce przed grzechem pierworodnym.

W komunii osób, wzorowanej na miłości Boga, ludzka płciowość to dar, który mężczyzna i kobieta przekazują sobie w sakramencie małżeństwa. Jan Paweł II naucza: „Małżeństwo wówczas tylko odpowiada powołaniu chrześcijan, jeżeli odzwierciedla się w nim owa miłość, jaką Chrystus – Oblubieniec, obdarza Kościół – swą Oblubienicę, i jaką Kościół (na podobieństwo żony »poddanej«, a więc w pełni oddanej) stara się odwzajemniać Chrystusowi”. To właśnie w tym sakramencie odkrywamy oblubieńczy sens ciała według pierwotnego zamysłu Boga, przed grzechem pierworodnym. Sens ten wyraża się w tym, że człowiek, niezależnie od tego, czy żyje w małżeństwie, czy w celibacie, panuje nad sferą płciową, prowadząc życie w czystości, opanowaniu, powściągliwości pożądań czy wstrzemięźliwości. Papieski biograf Georg Weigel podkreśla, że teologia ciała to odpowiedź Kościoła katolickiego na rewolucję seksualną lat 60. ub. wieku. Choć na razie nie jest ona powszechnie znana i stosowana, jednak – według Weigla – to „teologiczna bomba zegarowa”, która wybuchnie w Kościele w trzecim tysiącleciu i wiele zmieni w mentalności ludzi

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • janosik
  13.12.2010 22:53
  Tekst jest ciekawy, bo zawiera ciekawe i jakże istotne zagadnienie. Jestem małżonkiem i ojcem 2 dzieci (od niedawna :-)) i mogę się do tego odnieść ze swojej perspektywy.
  To prawda, że seks w małżeństwie jest czymś pełniejszym i zdecydowanie innym niż wcześniej (no cóż, pomimo, iż jestem katolikiem, to mogę to stwierdzić :-)) jest na pewno czymś więcej niż tylko aktem fizycznym i z całą pewnością jest niemal dotknięciem Boga - o czym kapłani nie powinni wiedzieć :-)
  Zgodzę się też z tym, że antykoncepcja nastręcza problemów natury zdrowotnej i decyzja i jej wyborze niesie za sobą pewne konsekwencje, czasem poważne, a czasem na szczęście żadne.
  Niestety ten poprawnie teologiczny tekst brzmi bardzo teoretycznie, jakby pisała go osoba, która nie bardzo wie o co chodzi, chociaż przeczytała wiele książek na ten temat.
  Mówienie, że dziecko poczęte przez "wpadkę" na wskutek błędu obliczeniowego w kalendarzyku, będzie inaczej przyjęte niż dziecko poczęte wskutek niezadziałania środka antykoncepcyjnego, mimo wszystko nadużycie - ja nigdy bym tak nie pomyślał, a co dopiero zareagował (oczywiście mówimy tylko o seksie w małżeństwie).
  Jednak za najbardziej chybione (pomimo dobrych intencji) uważam propagowanie "naturalnego planowania rodziny". Odwoływanie się w tym przypadku do natury stworzenia człowieka, to już jakaś karykatura. Więc może uświadomię, tych co seksu nie uprawiali; kobieta jest "nieco" bardziej wrażliwa niż mężczyzna, który zawsze jest gotowy do strzału :-). Podlega cykom (które są naturalne i zgodne z naturą stworzenia) i czasem ma chęć, a czasem nie, i nie chodzi o to, czy dostała kwiatka, czy miłe słowo, tylko czy jest płodna, czy nie. Sęk w tym, że ona ma ochotę wtedy kiedy jest płodna i nikogo to nie powinno dziwić. Zgodnie z nauczaniem Kościoła właśnie wtedy powinniśmy powstrzymywać swoje żądze i kontrolować je, a jak ona już nie chce, no to wtedy można :-) Niestety tak ułożony świat to męski świat i z równym traktowaniem płci nie ma nic wspólnego. W ten sposób skazujemy kobietę na ciągłe niespełnienie a jakość seksu obniża się do poziomu zaspokojenia męskiej żądzy - o ironio, próbowaliśmy tego właśnie uniknąć - i może wpłynąć na jakość relacji w związku, o czym psychologia już nas poinformowała. Z doświadczenia wiem, że właśnie w fazie najbardziej płodnej seks jest udany i daje spełnienie małżonkom. Zapominają o sobie samych na tyle, że potrafią odczuć dotyk Stworzyciela. Dodam tylko, że najpiękniejszym okazaniem szacunku kobiecie, jest wstrzymanie się od "nagabywania" jej wtedy, kiedy nie ma na to ochoty. Uszanowanie tej natury, którą ją Bóg obdarzył.
  Jak widać, co do zasady zgadzam się w 100%, jednak uważam, że kolejność uczuć, ktoś postawił na głowie i poprzez wywody teoretyczne, próbuje uzasadnić, dlaczego nazywa czarne białym, a białe czarnym.
  PS. Piszę to bo jestem w Kościele, który kocham i dlatego mi zależy.
  Z Bogiem
 • Gość
  25.09.2016 17:51
  kobieta jestem. 100 % prawda
 • Łukasz
  16.02.2019 01:55
  Ale co wy za głupoty opowiadacie :
  "Opinia wyrażona przez Benedykta XVI w książce „Światłość świata” na temat dopuszczalności stosowania prezerwatyw"

  Gdzie to jest niby powiedziane w tej książce , że papież dopuszcza prezerwatywy ?!! lol
 • Aleksander.
  22.06.2019 22:34
  Janosik ma w pelni racje. Jestem katolikiem. Uwazam ze NPR jest dyskryminacja kobiet. Maja wspolzyc wtedy kiedy nie maja ochoty a powstrzymywac sie kiedy pragna seksu. To jest bardzo powazny problem nie rozwiazany przez humane vitae.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9