Papież skierował list do ordynariusza Terni, bp Giuseppe Piemontese, w którym pozdrowił mieszkańców miasta z okazji 40. rocznicy wizyty w tamtejszej hucie Jana Pawła II i zapewnił o swojej modlitewnej pamięci.
Franciszek zaznaczył, że kryzys wywołany pandemią miał negatywny wpływ na większość gałęzi włoskiego przemysłu i również w Terni spowodował wzrost bezrobocia. „W tym kontekście wszyscy są wezwani do odnowienia swojego poczucia odpowiedzialności za całą wspólnotę poprzez solidarność i dzielenie się z najbardziej potrzebującymi. Należy podjąć wysiłki, aby w tej trudnej sytuacji zachować prymat praw człowieka nad dążeniem do zysku” – napisał Ojciec Święty.
Papież podkreślił, że świat pracy i gospodarki nie stanowi obcych dziedzin dla przesłania chrześcijańskiego, ale przestrzenie czekające na ubogacenie Ewangelią. „Kościół nigdy nie jest obojętny na jakość życia ludzi oraz warunki, w jakich pracują. Zależy mu na humanizowaniu ich działalności zawodowej, aby była coraz bardziej ludzka i przyjazna” – napisał Franciszek.
Podkreślił, że praca jest powołaniem człowieka i nadaje mu godność, dlatego wszyscy jesteśmy wezwani do tego, aby z niej go nie okradać. „Wzywam tych, którzy odpowiadają za świat pracy, firmy i przedsiębiorstwa, aby wdrażały odpowiednie rozwiązania mające na celu ochronę stanowisk pracy, pamiętając o znaczeniu rodziny dla całego społeczeństwa. Stąd kluczowe jest realizowanie projektów solidarności z najbardziej potrzebującymi” – czytamy w papieskim przesłaniu.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).