Prezydent Caritas Europa wyraził serdeczne uznanie dla miejscowej Caritas, za jej „niestrudzoną pracę na rzecz ludności cywilnej”.
„Istnieje pilna potrzeba zapewnienia dostępu do pomocy humanitarnej oraz poszanowania praw ludności cywilnej we wschodniej Ukrainie” – czytamy w apelu Caritas Europa, która wskazuje na niedawne naruszenia zawieszenia broni oraz poważne trudności związane z pandemią.
W ostatnich dniach przewodniczący Caritas Europa, ks. Michael Landau wraz z ks. Andrijem Waskowyczem, przewodniczącym Caritas Ukraina, przebywali z trzydniową wizytą na wschodzie Ukrainy. Odwiedzili miasto Kramatorsk i inne pobliskie obszary, gdzie lokalna Caritas pomaga ludności i wewnętrznym przesiedleńcom, oferując pomoc żywnościową, zdrowotną i programy wsparcia psychologicznego. Są to tereny obsadzone przez armię ukraińską wzdłuż linii granicznej z terytoriami opanowanymi przez separatystów.
W oświadczeniu organizacji, która zrzesza 49 europejskich katolickich instytucji humanitarnych, wyrażono zaniepokojenie nową eskalacją napięć: istnieje „ryzyko, że konflikt, który obecnie obejmuje ponad pół miliona osób żyjących w bezpośrednim sąsiedztwie walk, rozprzestrzeni się na znacznie szerszy obszar, co będzie miało wpływ na zdecydowanie większą liczbę osób”. Duża część z nich to osoby starsze lub należące do najsłabszych grup społecznych. Są narażone na regularne bombardowania i ostrzały, a także na ryzyko związane z minami lądowymi. Z powodu konfliktu i braku perspektyw zarobkowych, wielu młodych ludzi opuściło te tereny, pozostawiając na miejscu osoby starsze. Nowa eskalacja konfliktu może więc dotknąć najbardziej bezbronnych.
Stąd apel do walczących stron o umożliwienie dostępu organizacjom humanitarnym: „zapewnienie bezpiecznego i niezakłóconego dostępu do wszystkich ludzi w potrzebie jest podstawową zasadą międzynarodowego prawa humanitarnego. Wzywamy wszystkie strony do poszanowania tych praw i godności ludzi, którzy nie zrobili nic złego, ale mają nieszczęście mieszkać w domach znajdujących się w miejscu, które obecnie stało się strefą walk” – czytamy w oświadczeniu.
Prezydent Caritas Europa wyraził serdeczne uznanie dla miejscowej Caritas, za jej „niestrudzoną pracę na rzecz ludności cywilnej”. Następnie zwrócił się do narodów europejskich o zwiększenie środków na pomoc humanitarną, podkreślając, że „pomoże to ratować życie i zapewnić środki do życia na Ukrainie”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.