Obserwatorium Watykańskie ma nową stronę internetową. Będzie ona pokazywać, że Kościół katolicki nie sprzeciwia się nauce, a wręcz przeciwnie – jest jej sprzymierzeńcem. Prace nad nową witryną trwały od połowy ubiegłego roku. Aby skorzystać z zasobów zgromadzonych przez papieskich naukowców należy wpisać w wyszukiwarkę adres: vaticanobservatory.org.
Dyrektor placówki, jezuita, brat Guy Consolmagno przyznał, że stara strona prawie nie była odwiedzana i stąd decyzja o stworzeniu nowej. „Misją Obserwatorium Watykańskiego, pozostawioną nam przez papieża Leona XIII jeszcze w 1891 roku, jest przypominanie światu, że Kościół wspiera naukę. Wykonaliśmy całkiem dobrą robotę, jeśli chodzi o naukę, ale niestety nie odnieśliśmy takiego sukcesu w kwestii «pokazywania światu». Wielu ludzi mówiło mi, że nawet nie wiedziało, iż Watykan ma obserwatorium” – powiedział Consolmagno.
Oprócz strony internetowej, która zawiera setki materiałów na temat relacji łączących wiarę i naukę, Obserwatorium Watykańskie uruchomiło również podcast, w którym, wraz z watykańskimi astronomami i gośćmi-ekspertami, rozmawia na temat „cudu stworzenia wszechświata przez Boga”.
Watykańskie Obserwatorium, którego korzenie sięgają 1582 roku, jest jednym z najstarszych tego typu placówek na świecie. Jego siedziba znajduje się w Castel Gandolfo, miasteczku położonym niedaleko Rzymu, będącym letnią rezydencją papieży. Mieszka tam i pracuje kilkunastu księży oraz braci. Watykańskie Obserwatorium utrzymuje także grupę badawczą na Uniwersytecie w Arizonie, gdzie we współpracy z uczelnią zbudowało na górze Graham teleskop Vatican Advanced Technology Telescope (VATT). Rozpoczął on pracę w 1993 roku.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.