Nowy patriarcha Jerozolimy o wyzwaniach swojej misji

Cztery dni po swojej nominacji odebrał w kaplicy Domu św. Marty z rąk Papieża Franciszka paliusz, symbol władzy metropolity.

„Ważne są modlitwa i nadzieja. Biskup nie powinien zajmować przestrzeni, ale je tworzyć” – tak swoje zadania streszcza nowy patriarcha Jerozolimy obrządku łacińskiego, dotychczasowy administrator apostolski, abp Pierbattista Pizzaballa. Cztery dni po swojej nominacji odebrał w kaplicy Domu św. Marty z rąk Papieża Franciszka paliusz, symbol władzy metropolity.

Patriarcha Pizzaballa opowiedział Radiu Watykańskiemu o nowych wyzwaniach przed jakimi staje w Ziemi Świętej.

 „Z jednej strony należy wzmocnić poczucie jedności, poczucie wspólnoty w kontekście diecezjalnym, ale również w innych wymiarach. Mamy tutaj różne narody, kultury i języki. Przyjmując nawet, że język arabski jest dominujący, także w ramach tego języka występują różne kultury, reprezentowane przez poszczególnie kraje: Jordanię, Izrael i Palestynę. Trzeba troszczyć się o poczucie wspólnoty i jedności. Bardzo istotne pozostaje umacnianie wspólnoty w kontekście społecznego, politycznego i ekonomicznego rozwarstwienia, które poważnie wpływa także na sferę religijną. Biskup nie tyle powinien zajmować przestrzenie, co je tworzyć – podkreślił abp Pizzaballa. I trzeba, aby się stawał czynnikiem jednoczącym: jedność nie oznacza, że istnieje tylko on, ale powinien działać na rzecz gromadzenia w jedno owczarni, całej wspólnoty. Od lat występują te same problemy, np. konflikt izraelsko-palestyński, kuleje gospodarka, sytuacja społeczna jest bardzo delikatna, szczególnie na niektórych terenach. Są oczywiście nowe problemy, jak chociażby te związane z koronawirusem, które bardzo pogłębiły trudne warunki życia, nie mówię, że doprowadziły do rozpaczy, ale bardzo pogorszyły i tak niepewne warunki życia, które i tak były na granicy przetrwania.“

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12