55-letni franciszkanin abp Pierbattista Pizzaballa został nominowany przez papieża Franciszka łacińskim patriarchą Jerozolimy. Włoski kapłan pochodzi z prowincji Bergamo, od 4 lat był administratorem apostolskim w Jerozolimie.
Urodził się 21 kwietnia 1965 r. w Cologno al Serio. Kształcił się najpierw w Niższym Seminarium Prowincji Franciszkańskiej Chrystusa Króla w Bolonii, do którego wstąpił w 1976 roku. Później przeniósł się do konwentu
Tytuł licencjata z teologii uzyskał w Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie 27 stycznia 1990 r., a święcenia kapłańskie przyjął 15 września 1990 r. w katedrze bolońskiej z rąk kard. Giacoma Biffiego.
Do Kustodii Ziemi Świętej przybył 7 października 1990 roku. Ukończył studia specjalistyczne w Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie w 1993 roku. Później był profesorem biblijnego hebrajskiego na tamtejszym franciszkańskim Wydziale Nauk Biblijnych i Archeologicznych.
Służbę w Kustodii Ziemi Świętej rozpoczął 2 lipca 1999 r., a 9 maja 2001 r. został mianowany gwardianem klasztoru św. Symeona i św. Anny w Jerozolimie. Zaangażowany w duszpasterstwo wiernych katolickich posługujących się językiem hebrajskim, został mianowany wikariuszem patriarchalnym w 2005 r. i był nim do 2008 roku.
Zgromadzenie generalne Zakonu Braci Mniejszych wybrało go kustoszem Ziemi Świętej i gwardianem góry Syjon w maju 2004 r., a funkcje te pełnił do kwietnia 2016 roku. 24 czerwca 2016 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem (ze stolicą tytularną w Verbe) i administratorem apostolskim "sede vacante" łacińskiej diecezji patriarchalnej w Jerozolimie. 10 września przyjął święcenia biskupie w katedrze w Bergamo z rąk kard. Leonarda Sandriego.
"Jak powszechnie wiadomo, Łaciński Patriarchat Jerozolimy obejmuje swoją jurysdykcją katolików obrządku łacińskiego w Izraelu, Palestynie, Jordanii i na Cyprze. Jego siedziba znajduje się w Jerozolimie i składa się z terytorium podzielonego na 71 parafii, pogrupowanych w 6 wikariatów" - tłumaczy Riccardo Maccioni w największym włoskim dzienniku katolickim "Avvenire". "Wiadomość o nominacji abp. Pizzaballi została przyjęta natychmiast z radością i wdzięcznością" - dodaje.
Tekst oficjalnego komunikatu głosi: "Szczególnie biskupi, wikariusze patriarchalni, kapłani, diakoni, seminarzyści, zakonnicy i zakonnice, osoby konsekrowane, lud Boży wszystkich parafii, a także działacze instytucji diecezjalnych gratulują nowemu patriarsze, życząc mu, aby powierzone mu wyjątkowe obowiązki przyniosły obfite owoce, zwłaszcza w niezwykłych, obecnych okolicznościach. Niech Bóg obdarzy go zdrowiem i błogosławieństwem w obfitości, by mógł nadal służyć naszemu Kościołowi lokalnemu, wprowadzając pokój, sprawiedliwość i pojednanie".
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.