Gra miejska o królu Dawidzie zakończona tańcami na trawie, wcześniej olimpiada i zadania o Indonezji. Wszystko to w czwartki u nyskich werbistów.
- Dzieci przechodziły jako Dawid całą jego drogę: wypas owiec, namaszczenie, wyprawa na wojnę z Filistynami, walka z Goliatem, ucieczka przed Saulem w góry. Gra kończy się objęciem tronu i wzięciem Arki Przymierza - tłumaczy ideę gry Weronika Ilska, przebrana za jedną z biblijnych postaci. Właśnie wydała Arkę kolejnej grupie, przykazując, by ze śpiewem na ustach i przy dźwiękach instrumentów zanieśli ją Izraelowi.
W ten sposób prawie 50 młodych uczestników w niewielkich grupach, pod opieką organizatorów wędrowało po Nysie, z mapami w dłoniach wykonując zadania i poznając historię starotestamentalnego króla.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Ci, którzy przyszli z Arką, otrzymali proroctwo - zapowiedź przyjścia Mesjasza.To pomysł werbistów i wiernych z parafii z Matki Bożej Bolesnej w Nysie na tegoroczne wakacje. „Werbistowskie czwartki” przyciągają coraz więcej chętnych. Wydarzenie jest otwarte, więc uczestniczą w nim nie tylko dzieci z parafii, ale nawet spoza Nysy. Jedynym wymogiem jest wypełnienie formularza dostępnego na profilu facebookowym parafii.
- Warto poznawać Nysę w taki sposób, choć byłam tu kilka razy i znam niektóre miejsca. Gra bardzo mi się podoba: i historia i wędrowanie. Jestem tu już drugi czwartek… - opowiada Lena Bziuk z Otmuchowa, która spędza w Nysie czas z kuzynami.
Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Była energia - niezależnie czy były to znane piosenki, czy egzotyczne melodie!- To forma aktywnie spędzonego czasu dla dzieci, ale też z konkretną treścią, bo wszystko dzieje się przy parafii, w której też jesteśmy. Wiedzieliśmy więc, że będzie to czas i atrakcyjny, i bezpieczny - przyznaje Monika Stonoga, mama Cecylii i ciocia Esterki. Dziewczyny dodają: - Wszystko mi się podobało i historia, i rzucanie szyszkami w stracha, który okazał się Goliatem. - A mi szukanie owiec, tylko dwóch nie mogliśmy znaleźć!
- Pomysł wyniknął z pandemii, bo przez nią ostatnio nie było nic dla dzieci i chcieliśmy przez wakacje coś dla nich zrobić. Zwykle były to kolonie parafialne, ale w związku z obostrzeniami byłoby to trudne organizacyjnie, wymyśliliśmy więc te czwartki. Co będzie za tydzień - zobaczymy. Start o 10.00 przy placu kościelnym - mówi tajemniczo o. Hubert, werbista z parafii MB Bolesnej. Podkreśla, że starają się zachować ostrożność i odpowiednie środki sanitarne, prawie wszystko odbywa się na wolnym powietrzu, w małych grupach, przez parę godzin.
Karina Grytz-Jurkowska Czwartki u werbistów_2Młodzież o. Hubert zaprasza na spotkania we wtorki po Mszy św. o 18.00.
Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Opolskiego" (nr 30, z dn. 26.07 2020r.)
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.