Kościół powinien dać poczucie sensu życia

Zadaniem Kościoła jest dawanie poczucia sensu tam, gdzie bezsens staje się programem i usprawiedliwieniem dla aktów przemocy i terroru – uważa biskup prof. Gerhard Ludwig Müller z Ratyzbony. Wybitny chrystolog wygłosił podczas VIII Kongresu Teologów Polskich wykład pt. „Chrześcijańska antropologia odpowiedzią na pytania naszych czasów”.

Bp Müller zauważył, że światu, który często odrzuca Boga, a nawet aktywnie Go zwalcza, znane są dziś zjawiska lęku przed związaniem się na stałe w małżeństwie, rosnąca stale fala przemocy, nie oszczędzająca nawet szkolnych podwórek, utrata wszelkich zahamowań u młodych ludzi, ucieczka od życiowych wyzwań. „Człowiek po prostu nie daje sobie rady z nawałem informacji, wiedzy, obrazów i hałasu” – zauważył bp Ratyzbony.

Zdaniem bp. Müllera także kryzys gospodarczy i groźba bezrobocia są symptomami lęku przed przyszłością, które człowiek próbuje wymazać ze świadomości poprzez zadowalanie się chwilowym poczuciem szczęścia i udawanie się w nierealny, pozorny świat, którego pustka ujawnia się dopiero po wytrzeźwieniu. „Tak oto tworzy się błędne koło ucieczek i strachu” – przekonywał bp Müller.

„Zadanie Kościoła w tym względzie polega na nie zakrywaniu symptomów. Chodzi o fundamentalną odnowę i przemianę postawy duchowej pojedynczego człowieka i społeczeństwa” – uważa bp Müller. Kościół powinien też koniecznie przeciwstawić orędzie życia kulturze śmierci i zniszczenia.

Teologowie powinni na nowo rozbudzać wrażliwość na Boga i drugiego człowieka w świadomości przeciwników chrześcijaństwa, jak też bronić wiary w państwowych i społecznych instancjach oraz walczyć o jej prawo do istnienia w przestrzeni publicznej i aktywnej współpracy.

„Przestrzeń zwana Europą, rozumiana dotychczas głównie w kategoriach ekonomicznych, jest na dobrej drodze do wyrzeczenia się swojej duszy i swych korzeni, jeśli chrześcijaństwo spychane jest w prywatność i odmawia się mu prawa do zabierania głosu i współkształtowania rzeczywistości” – zauważył bp Müller.

„Uniwersalność chrześcijańskiego orędzia jako rzeczywiście jedynej propozycji zbawienia wykracza poza wszystkie etniczne i kulturowe ograniczenia. Przez to zaś zakorzenienie Europy w chrześcijaństwie staje się właściwą, zapewniającą pokój siłą przyszłości” – podkreślił biskup Ratyzbony.

„Wykreślanie z pamięci chrześcijańskiej przeszłości Europy – czemu my, Polacy i Niemcy, w długich okresach zniewolenia zdecydowanie się przeciwstawialiśmy – nie jest bynajmniej wyzwoleniem człowieka z religijnego ubezwłasnowolnienia, lecz oddaniem go w niewolę silniejszego” – zauważył biskup Ratyzbony.

Bp Müller podkreślił, że negowanie kreatywnej roli chrześcijaństwa w Europie – zwłaszcza w odniesieniu do obrazu człowieka – oznacza degradację człowieka do roli „chłopca do bicia” w konfliktach interesów możnych tego świata.

Wykładu bp. Müllera wysłuchało kilkuset uczestników VIII Kongresu Teologów Polskich, wśród nich abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, kard. Józef Glemp i abp Stanisław Gądecki, wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10