Ponad milion wniosków o wsparcie z tarczy antykryzysowej

Przedsiębiorcy złożyli już ponad milion wniosków o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej - poinformowała PAP w czwartek szefowa MRPiPS Marlena Maląg. Najwięcej, bo ponad 676 tys. wniosków, dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS.

Z najnowszych danych MRPiPS wynika, że do tej pory przedsiębiorcy złożyli ponad milion wniosków o przyznanie wsparcia z różnych instrumentów przewidzianych w tarczy antykryzysowej. Najwięcej, bo ponad 676 tys., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS.

"Liczba złożonych wniosków pokazuje, jak ważne było zróżnicowanie narzędzi wsparcia adresowanych do przedsiębiorców – od tych najmniejszych do największych – oraz do osób samozatrudnionych i tych pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych" – wskazała minister rodziny.

Podkreśliła, że celem jest ochrona polskiej gospodarki przed negatywnymi skutkami pandemii. "W tym celu uruchomiliśmy mechanizm wsparcia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Firmy mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w czasie przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy" – przypomniała.

Jak podał resort, dotychczas firmy, które chcą skorzystać z tego narzędzia, złożyły już ponad 10,9 tys. wniosków. Wsparciem objętych może być blisko 420 tys. pracowników, a wnioskowana kwota dofinansowania to ponad 2 mld zł.

Według danych MRPiPS w całej Polsce wojewódzkie urzędy pracy zrealizowały przelewy na blisko 78,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy do tej pory trafiło do firm na Dolnym Śląsku – ponad 33,3 mln zł, na Śląsku - ponad 13 mln zł, a w Małopolsce – ponad 5,3 mln zł.

"Do wojewódzkich urzędów pracy, które są właściwe do obsługi wniosków o wsparcie z środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazaliśmy już ponad 444 mln zł" – podkreśliła szefowa MRPiPS.

Przypomniała, że w środę ponad 86 tys. przedsiębiorców otrzymało przelew w ramach realizacji wniosków o świadczenia postojowe. Do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 172 mln zł.

Jak przekazał resort, udzielono też blisko 21 tys. umarzalnych pożyczek dla mikroprzedsiębiorców na łączną kwotę ponad 104,4 mln zł. W sumie do powiatowych urzędów pracy wpłynęło ponad 74,6 tys. wniosków złożonych drogą elektroniczną i ponad 40,1 tys. złożonych tradycyjnie, w formie papierowej.

"Powiatowym Urzędom Pracy przekazaliśmy już ponad 713,4 mln zł na realizację działań antykryzysowych" – poinformowała Maląg.

Minister zaznaczyła, że dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego pozyskiwana jest kolejna pula wsparcia, która pozwala dofinansować pensje i składki pracowników firm. Ze środków unijnych - jak wskazała - skorzystać mogą mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele małych i średnich firm, ale także przedsiębiorcy niezatrudniającego pracowników, organizacje pozarządowe, fundacje, stowarzyszenia, kościelne osoby prawne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne i spółki non-profit.

"Wszyscy gramy do jednej bramki, i my, rząd Zjednoczonej Prawicy, i przedsiębiorcy – mamy jeden cel – ochronę miejsc pracy. Tarcza antykryzysowa działa i chroni przedsiębiorców, wsparcie do firm już trafia" – podkreśliła minister rodziny.

Obowiązująca od 1 kwietnia tarcza antykryzysowa, która ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii, przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące; świadczenie postojowe dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia; dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MRPIPS, PAP, PRACA, ZDROWIE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8