Z apelem o podjęcie abstynencji alkoholowej zwrócił się dziś do Polaków bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Podczas konferencji prasowej w KAI, zorganizowanej pod hasłem „Trzeźwi – wolni – szczęśliwi” biskup stwierdził, że taki dobrowolny dar byłby piękną formą uczczenia nadchodzącej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.
Bp Bronakowski przypomniał, że uzależnienie od alkoholu jest w naszym kraju wielkim problemem społecznym. Dlatego, jak dodał, Kościół oczekuje od rządu i samorządu konkretnych działań antyalkoholowych, zwłaszcza ograniczenia punktów sprzedaży alkoholu oraz jego reklamy. "Dostępność alkoholu na przykład na stacjach benzynowych budzi wielkie zdziwienie wielu obcokrajowców" - mówił łomżyński biskup pomocniczy.
Duchowny podkreślił, że w osobie kard. Wyszyńskiego, który zostanie beatyfikowany 7 czerwca, Polska zyskuje wielkiego orędownika w walce z alkoholizmem. Przypomniał, że Prymas wielokrotnie cytował przestrogę błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza, iż „Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale”.
Przypomnijmy, że z ogłoszonego 18 grudnia raportu CBOS wynika, że ponad połowa ankietowanych chciałaby całkowitego zakazu sprzedaży tzw. małpek a prawie 60 proc. jest za całkowitym zakazem reklamy alkoholu, w tym także piwa. Większość Polaków nie chciałaby jednak ani zwiększenia, ani zmniejszenia liczby całodobowych punktów sprzedaży alkoholu.
Komentując te dane bp Tadeusz Bronakowski mówił KAI: „Z całą odpowiedzialnością można powiedzieć, że reklama alkoholu jest szkołą rozpijania narodu. To ona w dużej mierze ‘wychowuje’ ucząc pijackich postaw i przekonań. Nie bójmy się tego nazywać zbrodnią na polskich dzieciach i młodzieży ale też na osobach dorosłych, a więc na przyszłości naszej ojczyzny” – dodał Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
„Trzeba doceniać to, co robią i dawać im narzędzia do dalszego dążenia naprzód” .
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).