Dyrektorzy wydziałów duszpasterstwa ogólnego z całej Polski obradują w Gródku n. Dunajcem nad nowym programem formacyjnym na rok 2020/2021.
W diecezjalnym centrum rekolekcyjnym „Arka” w Gródku n. Dunajcem od 17 do 20 września trwają obrady dyrektorów wydziałów duszpasterstwa ogólnego z całej Polski w ramach Komisji Duszpasterstwa KEP.
Obradom na temat programu nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce przewodniczy abp Wiktor Skworc. - W tym roku rozpocznie się trzyletni program duszpasterski dotyczący Eucharystii. Pierwszym tematem, wokół którego będą się ogniskowały działania duszpasterskie w naszym Kościele, będzie Eucharystia jako prawda wiary. Obecnie, podczas naszych obrad, opracowujemy program na rok 2020/2021. Tematem też będzie Eucharystia, jednakże w kontekście jej celebrowania. Mottem działań duszpasterskich będą słowa „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Nie tylko bowiem wyznajemy wiarę w Eucharystię, w żywą obecność Jezusa Chrystusa w tym sakramencie, ale również celebrujemy tę prawdę w zgromadzeniu Kościoła, który żyje, buduje się i rośnie dzięki Eucharystii. To przecież szczyt i źródło Kościoła. Potrzebna jest wciąż refleksja nad wartością i ważnością Eucharystii dla Kościoła, ponieważ obserwujemy lekceważenie tego sakramentu nawet przez tych, którzy są zobowiązani do pełnego uczestnictwa w Eucharystii. Zauważamy także, że przeakcentowuje się wielkie akcje ewangelizacyjne, jak chociażby ostatnia pod hasłem „Polska pod Krzyżem”. Warto jednak zwrócić uwagę, że stanąć pod krzyżem oznacza co niedzielę uczestniczyć w Eucharystii, bo w niej uobecnia się wydarzenie krzyża tu i teraz. Podczas naszych obrad będziemy się zastanawiać, w jaki sposób uwrażliwiać wiernych na tajemnicę Eucharystii, aby mieli większą świadomość daru, który otrzymują i zaproszenia, które do nich kieruje Chrystus w Kościele - mówi abp Skworc.
Jednym z aspektów nowego programu będzie przeżywanie niedzieli jako Dnia Pańskiego. - Od nowego roku, zgodnie z ustawą, wszystkie niedziele będą wolne od handlu. Dziękujemy „Solidarności” za inicjatywę ustawodawczą w obronie niedzieli, ale również w obronie osób zmuszonych w tym dniu do pracy, szczególnie kobiet. Mamy nadzieję, że ta ustawa będzie realizowana, chociaż jest ona wciąż atakowana. Jako Kościół będziemy przypominali, że niedziela jest Boża i nasza, że obowiązuje nas przykazanie Boże i przykazanie kościelne dotyczące świętowania Dnia Pańskiego. Będziemy również uwrażliwiali wiernych na to, że niedzielę należy przeżywać nie tylko w kościele, ale także w przestrzeni natury i kultury. W tym względzie wielkie zadanie spoczywa na parafiach, które powinny przygotowywać dla wiernych ofertę świętowania niedzieli poprzez organizowanie m.in. wydarzeń kulturalnych, budujących wspólnotę. Bardzo ważnym aspektem świętowania niedzieli, prócz celebracji Eucharystii i godziwego odpoczynku, jest pełnienie dzieł miłosierdzia. Eucharystia celebrowana w niedziele i święta powinna w nas kształtować wolę pomagania potrzebującym i realizowania jej poprzez konkretne działania związane z Caritas. Od nas zależy, jaka będzie niedziela. Jako Kościół będziemy zachęcać ludzi do tego, by przeżywali niedzielę po Bożemu, dla Boga i dla człowieka - dodaje przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Ks. prof. Janusz Królikowski mówił m.in. o Kościele, który staje się widzialny, kiedy celebruje Eucharystię.Wykład inaugurujący obrady wygłosił ks. prof. Janusz Królikowski z Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie Sekcja w Tarnowie. Mówiąc o celebracji eucharystycznej w świetle dokumentów liturgicznych Kościoła podkreślił, że istnieje słowo, które łączy w sobie tajemnicę Kościoła i Eucharystii. - To słowo to „zgromadzenie”. Św. Augustyn mówił, że Kościół staje się widzialny w zgromadzeniu celebrującym Eucharystię. W zgromadzeniu celebrującym Eucharystię doświadczamy także rzeczywistości niewidzialnej, więzi z Chrystusem, aniołami i świętymi, łaski przemieniającej i pobudzającej chrześcijan do życia wiarą na co dzień. Dlatego to, jak przeżywamy Eucharystię, jest bardzo ważne dla naszego całego bytowania. Nie jesteśmy, jak mówi Sobór Watykański II, biernymi widzami podczas Eucharystii, ale ją celebrujemy jako zgromadzenie, jako wspólnota. Tak rozumiana Eucharystia staje się dla nas miejscem pogłębiania wiary, więzi z Bogiem i z innymi ludźmi. Żywe uczestnictwo we Mszy św. celebrowanej we wspólnocie domaga się od nas szczególnych postaw, wiary, pobożności, posłuszeństwa i miłości, która wyraża się później w dziełach miłosierdzia - podkreśla ks. Królikowski. Prelegent zaznaczył, że celebracja Eucharystii ma także moc egzorcyzmu. - Chroni nas przed działaniem złego ducha i niweczy jego plany - dodaje teolog.
Obrady dyrektorów potrwają do 20 września. Prócz wykładów i pracy w grupach uczestnicy spotkania zwiedzą Stary Sącz, ołtarz papieski i Centrum Pielgrzymowania „Opoka”. W planie jest również Eucharystia w klasztorze sióstr klarysek przy grobie św. Kingi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zaprezentowano orędzie na LIX Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.
Czyli o nietypowych wyzwaniach podejmowanych przez zakonnice.
Zobacz wzruszający filmowy dokument o Słudze Bożej Helenie Kmieć. Dziś 8. rocznica jej śmierci.
Niektórzy z nich są w podeszłym wieku i w złym stanie zdrowia.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.