W lipcu tego roku odbędzie się w Indianapolis Kongres Eucharystyczny.
Stany Zjednoczone przeżywają Narodowe Odrodzenie Eucharystyczne. Jest to seria inicjatyw podejmowanych przede wszystkim na szczeblu lokalnym, w diecezjach i parafiach, których celem jest odrodzenie wiary w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Kulminacją tego procesu będzie Krajowy Kongres Eucharystyczny w Indianapolis w lipcu tego roku.
Związane z tym inicjatywy duszpasterskie mają dość zróżnicowanych charakter. Jedną ze sprawdzonych form są diecezjalne kongresy eucharystyczne. W niektórych diecezjach, takich jak Winona-Rochester, odbędą się one po raz pierwszy, gdzie indziej, jak w Atlancie są one regularną praktyką. W 2022 r. wzięło w nim udział 30 tys. wiernych, czyli dokładnie tyle ile zdołano pomieścić w wynajętym na tę okazję kongresowym centrum. Diakon stały Dennis Dorner, który odpowiada za organizację tych kongresów określa je mianem katolickich zjazdów rodzinnych. On i jego żona uczestniczyli w nich już jako ludzie młodzi, teraz przybywają całą rodziną. Wyjaśnia, że diecezjalne kongresy eucharystyczne są pod pewnymi względami podobne do rekolekcji, z tą jednak różnicą, że na kongresie w centrum zawsze jest Jezus, a nie kaznodzieja.
Inną formą odrodzenia eucharystycznego są tak zwane Noce Miłości. Są to nabożeństwa promowane przez Światowy Apostolat Fatimski. Łączą one w sobie adorację Najświętszego Sakramentu oraz odmawianie różańca i procesje z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Rozpoczynają się zazwyczaj w pierwszy piątek miesiąca wieczorem. W zależności od lokalnych możliwości trwają całą noc bądź cały wieczór do północy, a ich dopełnieniem jest poranna Eucharystia w pierwszą sobotę miesiąca. W ten sposób uczczone zostaje Najświętsze Serce Pana Jezusa i Niepokalane Serce Maryi. Nabożeństwa mają wyraźny charakter wynagradzający. Modlitwą objęci są w sposób szczególny ci, którzy w najbliższym środowisku, w rodzinie czy w parafii, oddalili się od wiary w Jezusa obecnego w Eucharystii – wyjaśnia Barb Ernster, krajowa koordynatorka Światowego Apostolatu Fatimskiego.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.