W Rzymie odbywa się spotkanie biskupów katolickich Kościołów wschodnich. Zostało ono zorganizowane przez Radę Konferencji Episkopatów Europy, a jego temat dotyczy ekumenizmu.
Sprawa ta jest bardzo ważna, jest dla nas wyzwaniem, gdyż nie mogą istnieć katolickie Kościoły wschodnie bez ukierunkowania na jedność wszystkich chrześcijan – uważa prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich. Kard. Leonardo Sandri zaznaczył, że wśród tak licznych i bardzo dziś widocznych podziałów, temat ekumenizmu nabiera szczególnego znaczenia.
"Trudno myśleć czy pracować na rzecz ekumenizmu bazując tylko na przemówieniach, programach i spotkaniach. Chciałbym podkreślić, że droga ekumeniczna w Europie katolickich Kościołów wschodnich jest drogą miłości i miłosierdzia. Ta droga nie dzieli nas poprzez liturgię, czy duchowość, czy też cechy charakterystyczne każdego Kościoła. Rzeczą, która nas jednoczy jest miłość bliźniego, służba na rzecz drugiego, bo w ten sposób kochamy Boga – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego kard. Sandri. – Trzeba więc wskazywać na wszystkie inicjatywy o charakterze ekumenicznym, które rodzą się w różnych ruchach i organizacjach, takich jak Caritas, czy to na przykład na Ukrainie, czy w Gruzji. To moim zdaniem jest bezpośrednią drogą katolickich Kościołów wschodnich, aby rozpocząć dialog. Jest to wspólne działanie, uczestniczenie w bogactwie wyjątkowości, które ma każda wspólnota poprzez miłość i służbę zarówno kapłanów, jak i wiernych świeckich".
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.