Szkoły Letnie to sprawdzony od lat projekt edukacyjny organizowany przez wiele uczelni wyższych i konsorcjów akademickich na całym świecie. W tym roku po raz pierwszy zorganizowała ją w Gubbio we Włoszech także Federacja Uniwersytetów Katolickich Europy i Libanu.
Główny temat tygodniowych wykładów i warsztatów to „Europejski humanizm w procesie tworzenia”. Zajęcia podejmujące to zagadnienie zostały podzielone na pięć kursów, które wskazują na kluczowe i współzależne aspekty współczesnej myśli humanistycznej. Chodzi o historię (Wkład historii w świadomość europejską), literaturę i sztukę (Literatura, sztuka, przekład i tożsamość europejska), technologie naukowe (Technologia naukowa i wyzwania humanizmu w Europie), kwestie społeczne (Europejski humanizm społeczny) oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego (Zarządzanie, demokracja i zaangażowanie obywatelskie).
Dla wykładowców z całej niemal Europy jest to znakomita okazja do zawiązania nowych projektów naukowo-badawczych, a dla studentów szansa na twórcze uczestnictwo w debacie o teraźniejszości i przyszłości Starego Kontynentu. Organizator Szkoły Letniej, czyli Federacja Uniwersytetów Katolickich Europy i Libanu, zrzesza aktualnie 57 uniwersytetów i szkół wyższych. Polskę w Gubbio reprezentuje jezuicka Akademia Ignatianum z Krakowa. Projekt będzie kontynuowany także w przyszłym roku.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.