Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post od mięsa?

To praktyczne pytanie zadaje sobie część wiernych.

Co do zasady wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek znosi liturgiczna uroczystość. Oktawa Bożego Ciała nie ma takiej rangi, więc post od mięsa obowiązuje. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których biskup danej diecezji wydałby dyspensę. Tak było w minionych latach w wielu diecezjach na terenie kraju.

Warto pamiętać, że taka dyspensa ma charakter terytorialny - odnosi się do terenu danej diecezji. Jeśli więc na przykład mieszkaniec diecezji, w której wydano dyspensę przebywałby akurat na terenie innej diecezji, gdzie dyspensy nie wydano, piątkowa wstrzemięźliwość od spożycia pokarmów mięsnych go obowiązuje.

Informację odnośnie ewentualnej dyspensy (jeśli została wydana) w diecezji na terenie której przebywasz, najprawdopodobniej znajdziesz na stronie internetowej diecezji.

Jeśli w jakieś diecezji biskup nie wydał dyspensy, można o nią poprosić proboszcza. Kanon 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi, że "proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne".

Przeczytaj także:

Wiemy, w których diecezjach nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele:

W archidiecezji warszawskiej: "W piątek 21 czerwca w Archidiecezji Warszawskiej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Kard. Kazimierz Nycz udzielił dyspensy. Wiernych korzystających z dyspensy zachęca się, aby pomodlili się tego dnia w intencjach Ojca Świętego".

W diecezji warszawsko-praskiej: "Komunikat w sprawie dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych. Informujemy, iż w związku z charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu” przypadającego po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 21-23 czerwca, bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek, 21 czerwca 2019 roku.  Przypominamy, że osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do modlitwy Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa."

W diecezji łomżyńskiej: "Mając na uwadze szczególny charakter dnia 21 czerwca - piątek - przypadający w tradycyjnej oktawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa,  niniejszym – na podstawie kan. 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego,  udzielam dyspensy od powstrzymania się od pokarmów mięsnych wszystkim wiernym Diecezji Łomżyńskiej, a także innym osobom przebywającym w tym dniu na terenie Diecezji.Zachęcam jednocześnie do zastąpienia wstrzemięźliwości innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności."

W diecezji sosnowieckiej: "Z uwagi na charakter piątku przypadającego na dzień 21 czerwca 2019 roku, który dla wielu w tym roku jest dniem wolnym od pracy i dniem odpoczynku; dla dobra duchowego wszystkich wiernych pragnących uszanować zasady religijne i moralne zgodnie z przepisem kan. 87 § 1 KPK udzielam wszystkim wiernym przebywającym tego dnia na terenie Diecezji Sosnowieckiej dyspensy od obowiązku zachowania w tym dniu wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i innych form pokuty."

W archidiecezji katowickiej: "Dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych 21 czerwca 2019 r., w piątek po uroczystości Najświętszego Ciała  i Krwi Chrystusa, udzielił wszystkim wiernym na terenie archidiecezji katowickiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Wiernych, którzy z nie skorzystają, zachęcił do podjęcia dzieł miłosierdzia lub innych czynów pokutnych."

W diecezji bielsko-żywieckiej, w diecezji gliwickiej i radomskiej jest dyspensa od pokarmów mięsnych na piątek po Bożym Ciele.

W diecezji legnickiej biskup udzielił dyspensy.  "Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski, na podstawie kanonu 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego udziela wszystkim wiernym przebywającym na terenie diecezji legnickiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek 21 czerwca 2019 roku.Wiernych korzystających z dyspensy zachęca się do podjęcia dzieł miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych."

W archieparchii przemysko-warszawskiej i eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego też nie ma postu w najbliższy piątek, bo w ogóle cały tydzień po Pięćdziesiątnicy (17-24 czerwca) jest zgodnie z kalendarzem liturgicznym z definicji zwolniony z postu.

W archidiecezji wrocławskiej w piątek po Bożym Ciele jest dyspensa.

W archidiecezji gdańskiej w piątek po Bożym Ciele obowiązuje w archidiecezji gdańskiej dyspensa ws. wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, wydana przez metropolitę "dla dobra duchowego wiernych". Jednocześnie metropolita zachęca korzystających z dyspensy do modlitwy w intencjach papieża Franciszka.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biorąc pod uwagę charakter piątku przypadającego po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), dla dobra duchowego wiernych pragnących uszanować zasady religijne i moralne, biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, na podstawie kan. 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego, udziela wszystkim wiernym przebywającym na terenie diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w dniu 21 czerwca 2019 roku. Biskup koszalińsko-kołobrzeski zachęca wiernych korzystających z dyspensy do podjęcia dzieł miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.

Dyspensy wydano także w archidiecezjach i diecezjach: elbląskiej, ełckiej, białostockiej, drohiczyńskiej, toruńskiej, gnieźnieńskiej, zielonogórsko-gorzowskiej, świdnickiej i kieleckiej.

Natomiast w tych diecezjach NIE MA DYSPENSY od spożywania pokarmów mięsnych na piątek po Bożym Ciele:

W diecezji płockiej.

W diecezji krakowskiej. 

W diecezji tarnowskiej.

W diecezji łowickiej

W diecezji opolskiej nie ogłoszono dyspensy. Natomiast w samym mieście Opolu 21 czerwca przypada Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Opolskiej i post nie obowiązuje.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6