Trudne warunki pracy duszpasterskiej na Ukrainie

Donbas opuściło wielu młodych ludzi.

Trwająca od pięciu lat wojna na wschodzie Ukrainy zmieniła znacząco sytuację Kościoła katolickiego na terenie diecezji charkowsko-zaporoskiej. W wyniku działań zbrojnych Donbas opuściło wielu, zwłaszcza młodych ludzi, co w konsekwencji doprowadziło do zmniejszenia stanu liczebnego parafii, a duszpasterze muszą zmierzyć się z nowymi warunkami pracy.

Konflikt zbrojny na terenach wschodniej Ukrainy doprowadził do zmian społecznych, co odbiło się znacząco na życiu religijnym mieszkańców Donbasu. Wielu katolików opuściło dotknięte wojną tereny, a duszpasterze stanęli wobec nowych wyzwań: trudniejsze warunki pracy, mniej wiernych i ubóstwo materialne.

„Największym dramatem jest to, że nie widać końca wojny. Ale nawet gdyby dziś zakończyła się ona, to kto zechce odbudować całą infrastrukturę - mówi biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło. - Utrudnienia w przemieszaniu się doprowadziły do tego, że część kapłanów wyjechała, a ci którzy pozostali mają ograniczone możliwości. Teraz trudniej pracuje się tutaj kapłanom. Ci którzy pozostali mają ograniczoną możliwość działań duszpasterskich. Drogi są słabe. Odcinek, który kiedyś można było przejechać w godzinę, teraz pokonuje się w dwie lub trzy godziny”.

Na terenach nieuznawanych przez społeczność międzynarodową dwóch separatystycznych republik, istnieją zaledwie dwie parafie rzymskokatolickie - w Ługańsku i w Doniecku. Natomiast w parafiach, które znajdują się w kontrolowanej przez Ukrainę strefie przyfrontowej, jak na przykład w Mariupolu, liczba parafian zmniejszyła się znacząco, gdyż wielu mieszkańców tego miasta opuściło je w ostatnich latach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7