W radomskiej katedrze na wieczorze uwielbienia i Mszy św. spotkali się członkowie wspólnot i grup charyzmatycznych.
Spotkanie rozpoczynające VII Tydzień Ewangelizacyjny, który w tym roku przebiega pod hasłem "W mocy Ducha Świętego", poprowadził ks. Sławomir Płusa, dyrektor Szkoły Nowej Ewangelizacji diecezji radomskiej. Na rozpoczęcie wzywał obecności Ducha Świętego: - Duchu Święty, to Ty jesteś duszą Kościoła. Prosimy Cię, przyjdź do nas, poprowadź ten wieczór, przygotuj nas na przyjęcie Twoich darów, zwłaszcza żywej obecności Chrystusa i odnów nas, żebyśmy mogli być jedno.
Ks. Płusa przypomina, że bez Ducha Świętego nie ma Kościoła. - Można robić ewangelizację według ludzkich kanonów i pomysłów, i one są potrzebne. Ale jeśli w tym nie ma otwarcia na Ducha Świętego, na Jego moc, to jest to tylko na chwilę, bo to Duch Święty zmienia serce człowieka. Nowa ewangelizacja polega na tym, że stawiamy na Ducha Świętego. Trzeba Go zaprosić, uświadomić sobie, że istnieje Duch Święty, że Pan Jezus daje Go nieustannie. Bez Ducha Świętego nie ma wiary, nie ma nadziei i nie ma miłości. Bez Ducha Świętego nie ma Kościoła.
Uczestnicy obejrzeli i wysłuchali filmowego świadectwa Jamesa Patricka Caviezela, który w "Pasji" Mela Gibsona zagrał Pana Jezusa. W harmonii z tym, o czym mówił aktor, ks. Płusa zauważa: - Dzisiaj wielkim problemem jest samotność, brak relacji, powierzchowność, konsumpcja, doznawanie różnych wrażeń. Na dłuższą metę człowiek nie może tak żyć. Więc masowo pojawiają się depresje, nerwice, stany lękowe, wzrasta liczba samobójstw. To świadczy o tym, że ludzkie serce potrzebuje prawdziwego pokarmu miłości i głębokich relacji. Sprawcą tego jest Duch Święty. Zaproszenie Ducha Świętego jest pierwszym najważniejszym krokiem. To leży bardzo na sercu papieżowi Franciszkowi, który mówi, że każdy chrześcijanin powinien przeżyć chrzest w Duchu Świętym, czyli takie odnowienie sakramentów inicjacji chrześcijańskiej (chrzest św., Komunia św., bierzmowanie), żeby w tym było życie. Wielu chrześcijan nie zna Ducha Świętego, dlatego Sobór Watykański II wprowadził w nowy etap - poznania, otwarcia się na Jego działanie i świadomość, że jeśli mamy dotrzeć z Ewangelią do ludzi XXI wieku, możemy to zrobić tylko w ścisłej współpracy z Duchem Świętym.
Na zakończenie wieczoru Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik.
Program VII Tygodnia Ewangelizacyjnego tutaj.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.