Abp Ryś: To jest to, co mamy dziś do zrobienia

Dziekani 27 dekanatów archidiecezji łódzkiej otrzymali dokument diecezjalny "Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej".

To kolejne działanie metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia i Kościoła łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich w Kościele. Dziekani otrzymali dokument w poniedziałek wraz z deklaracją jego respektowania, którą muszą podpisać. Dokument wejdzie w życie z dniem 20 maja br.

Abp Ryś, odnosząc się do publikacji wskazał, że trudny temat grzechów ludzi Kościoła łódzkiego jest tematem otwartym. Zapewnił, że dzięki temu dokumentowi chce wyjść naprzeciw ludziom Kościoła zaangażowanym w pracę z dziećmi i młodzieżą, by uniknąć trudnych sytuacji oraz późniejszego tłumaczenia się z niewiedzy i nieznajomości prawa i zasad.

- Dotychczas odbyliśmy nabożeństwo pokutne z dużym waszym udziałem - mówił do księży metropolita łódzki. - Jestem wam za to bardzo wdzięczny. Na tym nabożeństwie wszystko już zostało powiedziane. Teraz interesuje mnie to, aby iść do przodu, a to, co teraz konkretnie robimy, to są właśnie te "Zasady…". Każdy, kto je widział z innych diecezji mówi, że są najdłuższe w Polsce. Zależało nam na tym, żeby dotknąć w tym dokumencie wszystkie środowiska, gdzie istniejemy oficjalnie jako Kościół. Mamy osobno opisane szkoły katolickie, seminarium i formację stałą. Wszystkie możliwe sytuacje, w których ktoś z ramienia Kościoła spotyka się z dzieckiem lub młodym człowiekiem. To jest to, co mamy dziś do zrobienia!

Dokument za pośrednictwem dziekanów ma trafić do wszystkich księży diecezjalnych i zakonnych posługujących w archidiecezji łódzkiej oraz do osób świeckich, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowani są w pracę z dziećmi i młodzieżą z ramienia Kościoła.

Abp Ryś zaapelował, aby każdy ksiądz, który otrzyma "Zasady", zapoznał się z nimi w ciągu tygodnia i odesłał do kurii załączoną do dokumentu deklarację potwierdzającą zapoznanie się z nim, potwierdzając ją własnoręcznym podpisem. Osoby świeckie pracujące z dziećmi i młodzieżą z ramienia (tj. katecheci, organiści prowadzący scholę parafialną, kościelni, animatorzy pracujący z dziećmi w grupach parafialnych, dyrektorzy i nauczyciele szkół czy przedszkoli katolickich, oratoriów parafialnych, a także prowadzący kolonie i zimowiska dla dzieci) po zapoznaniu się z dokumentem proszone będą o podpisanie deklaracji respektowania go i przekazanie jej na ręce księdza proboszcza parafii, w której posługują.

Na spotkaniu hierarchów w łódzkiej kurii obok "Zasad" został zaprezentowany także dokument papieski motu proprio "Vos estis lux mundi", który dotyczy tylko i wyłącznie duchownych. W dokumencie tym papież Franciszek podkreśla m.in., że Kościoły mają obowiązek stosować się do przepisów i prawodawstwa państw, w których funkcjonują. Dokument podpisany przez papieża Franciszka wejdzie w życie 1 czerwca.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8