Libia na krawędzi wojny domowej

Zaostrza się konflikt w Libii. Kraj stoi na krawędzi kolejnej wojny domowej. Wokół Trypolisu trwają starcia pomiędzy siłami rządowymi uznawanego przez wspólnotę międzynarodową Mustafy as-Saradża i oddziałami Libijskiej Armii Narodowej dowodzonej przez prorosyjskiego generała Chalifę Haftara.

Michel Bachelet, Wysoka Komisarz ds. Praw Człowieka apeluje do obu stron o powstrzymanie dalszej przemocy. W Libii w ciągu ostatnich trzech dni odnotowano prawie 50 ofiar śmiertelnych oraz 181 rannych. Biuro Narodów Zjednoczonych ds. pomocy humanitarnej mówi o prawie 3,5 tys uciekinierów z terenów walk. W niektórych rejonach szczególnie intensywnych starć cywile nie mają koniecznego schronienia i nie otrzymują stosownej pomocy. ONZ skierowało apel o rozejm, który pozwoli ludziom opuścić Trypolis i otrzymać pomoc humanitarną. Sytuację pogarsza fakt, że w obozach znajduje się około 1,4 tys. uchodźców i migrantów właśnie w pobliżu miejsc objętych walkami.

“Istnieje poważne niebezpieczeństwo wybuchu wojny domowej, ponieważ mamy z jednej strony siły sprzymierzone z Haftarem, które przemieściły się ze wschodu kraju w rejon Trypolisu i miały nadzieję na zajęcie stolicy w ciągu kilku dni, dalej są wojska posłuszne rządowi libijskiemu, bardziej umiarkowane, tworzące wielkie zasoby militarne na zachodzie, które zostały postawione w stan gotowości – mówi Claudia Gazzini, annalistka z Międzynarodowej Grupy Kryzysowej. - Trzeba więc wprost mówić o wojnie w centrum Libii oraz w miastach przylegających do stolicy, ponieważ wojska podporządkowane rządowi chcą uderzyć w linie zaopatrzenia wojsk Haftara.”

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9