O godz. 13.50 Airbus 320 "Aldo Palazzeschi" włoskich linii lotniczych Alitalia z papieżem wylądował na międzynarodowym lotnisku Rabat-Salé. Podczas dwudniowego pobytu papież odwiedzi między innymi islamską szkołę dla kaznodziejów, spotka się z migrantami i odprawi publiczną Mszę św. na stadionie. Hasłem tej 28. zagranicznej podróży papieża Bergoglio są słowa: "Sługa nadziei”.
Przy deszczowej pogodzie u schodów do samolotu papieża powitał król Mohammed VI. Dwoje dzieci w tradycyjnych strojach ofiarowały Franciszkowi kwiaty. Nie było żadnych wystąpień. Papież i król przeszli przed kompanią reprezentacyjną i udali się do lotniskowego Salonu Królewskiego, gdzie papieżowi na znak powitania ofiarowano daktyle i mleko migdałowe.
Wśród witających byli m.in. arcybiskup Rabaru, abp Cristóbal López Romero, nuncjusz apostolski w Maroko, abp Vito Rallo oraz ambasador Maroka przy Stolicy Apostolskiej Mostapha Arrifi.
Franciszkowi towarzyszy m.in. kard. kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Z lotniska papież pojechał wraz Mohammedem VI do centrum Rabatu, gdzie na esplanadzie przed meczetem Hasana odbędzie się oficjalna ceremonia powitania. Następnie przemówi do przedstawicieli narodu marokańskiego, władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego na dziedzińcu przed meczetem Hasana, gigantycznej świątyni ukończonej w 1993 roku, która wznosi się bezpośrednio nad Atlantykiem i ma 210-metrowy minaret - najwyższy na świecie.
Potem Ojciec Święty mauzoleum króla Mohameda V, spotka się z królem Mohamedem VI w pałacu królewskim, a następnie odwiedzi Instytut Mohameda VI, kształcący imamów i kaznodziejów muzułmańskich. Instytucja nosząca imię obecnego władcy kosztowała 22 mln euro. Szkoli ok. 800 imamów - religijnych uczonych islamu - z Maroka, Mali, Francji, Libii, Nigerii, Tunezji i Wybrzeża Kości Słoniowej, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Papieżowi towarzyszyć będą słuchacze ekumenicznego Instytutu Teologicznego „Al Mowafaqa” założonego w Rabacie w 2012 r. przez Kościoły: katolicki i protestanckie oraz kilku wydziałów teologicznych we Francji.
Dzień zakończy spotkanie z imigrantami w siedzibie diecezjalnej Caritas. Kościół tutejszy tworzą migranci, a Maroko jest dla nich zarówno miejscem docelowym, tranzytem, jak i krajem pochodzenia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.