Niemcy nie mogą decydować o Kościele

George Weigel do kard. Reinharda Marxa.

Kościół w Niemczech, kraju moich przodków, umiera. Upodabnianie się do liberalnego protestantyzmu nie przyniesie ożywienia, bo i on jest w stanie agonii – pisze George Weigel w otwartym liście do kard. Reinharda Marxa. Wybitny katolicki intelektualista i biograf Jana Pawła II reaguje na zapowiedź procesu synodalnego w Niemczech, który ma podjąć wiążące decyzje w takich sprawach jak celibat, etyka seksualna czy klerykalizm.

Jak to możliwe, by lokalny proces synodalny podejmował wiążące decyzje w sprawach, które dotyczą całego Kościoła – pyta Weigel. Przypomina on, że tę właśnie drogę obrał przed laty Kościół anglikański, a dziś panuje w nim totalny rozkład. Amerykański intelektualista sprzeciwia się również atakowi na celibat kapłański pod pretekstem walki z nadużyciami. Jego zdaniem jest to przejaw cynizmu. Gdyby celibat miał być powodem nadużyć w Kościele to na tej samej zasadzie trzeba by uznać, że małżeństwo jest powodem nadużyć w rodzinach. Weigel przypomina, że wspólnoty protestanckie, w których celibatu nie ma, mają te same problemy z nadużyciami, co Kościół katolicki.

Papieski biograf stanowczo sprzeciwia się również twierdzeniu, że Kościół nie zwrócił dotąd należytej uwagi na znaczenie seksualności w życiu człowieka. Czy to oznacza – pyta retorycznie Weigel – że teologia ciała Jana Pawła II nie została jeszcze przetłumaczona na język niemiecki? Chyba jednak została przetłumaczona, jest jednak zbyt obszerna i złożona, aby mogli ją sobie przyswoić niemieckojęzyczni katolicy – dodaje z typowym dla anglosaskich autorów humorem George Weigel.

Odnosi się on również do problemów, jakie mają dziś niemieccy biskupi z etyką seksualną. Zdaniem Weigla wynika to po prostu z faktu, że od wielu lat, przynajmniej od czasów encykliki Humanae vitae zrezygnowali oni z głoszenia tego, co na ten temat naucza Kościół.

«« | « | 1 | » | »»
 • Plum
  28.03.2019 20:48
  Dobrze przysolil.:)
 • Czloax
  28.03.2019 22:01
  Myślę, że Niemcy myślą "nam wolno" bo mimo ostrej lewackiej pozy (rzekoma przeciwwaga dla b. nazizmu) hasło "Deutschland uber alles" wyssali z mlekiem matki.
 • Toreador
  29.03.2019 08:05
  Czasem gest powie więcej niż słowo , widziałem filmik z "przywitania " Benedykta XVI przez episkopat Niemiec … reszta już jest konsekwencją tamtego . Uważam ,że kościół w Niemczech jest już kategoriach statystycznych w niebycie , jest tylko instytucja i tradycja i nic ? pojedynczy ludzie ni tworzą statystyki .
 • tnn
  29.03.2019 13:11
  Niemcy nie przyjmą nauczania JPII w tej dziedzinie, bo dla nich to "Papst aus Polen" a w mniejszym znaczeniu przedstawiciel Kościoła powszechnego. A to co z Polski, stoi, w ich mniemaniu, na niższym poziomie kulturowym.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9