- Do intencji pokutnej dołączamy modlitwę za ofiary, a jednocześnie wołamy o nawrócenie tych, którzy zadali głęboką ranę także całemu Kościołowi - mówił bp Krzysztof Włodarczyk o modlitwie pokutnej za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
W tej intencji w koszalińskiej katedrze sprawowana była Droga Krzyżowa. Nabożeństwo to odpowiedź na apel papieża Franciszka oraz Konferencji Episkopatu Polski o pokutę i modlitwę za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.
- Dla Kościoła ważny jest aspekt prawno-karny i społeczny, ale także wymiar moralny. Oprócz konsekwencji za czyny naruszające godność dziecka i zadające głęboką ranę w wymiarze prawnym, ważny jest aspekt moralny, ekspiacyjny. Stąd to wezwanie papieża Franciszka, byśmy podjęli pokutę, modlitwę i post, wykorzystali wszystkie środki w wymiarze duchowym, żeby zadośćuczynić za krzywdy wyrządzone małoletnim przez niektóre osoby duchowne - wyjaśnia sens tej modlitwy bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył nabożeństwu.
- Nie jesteśmy w stanie odwrócić faktów, które się dokonały, możemy jedynie prosić miłosiernego Pana, żeby wlewał w te serca pokój, żeby uzdrawiał. Do intencji pokutnej dołączamy modlitwę za ofiary i ich rodziny, a jednocześnie wołamy o nawrócenie serca dla tych, którzy zadali głęboką ranę nie tylko samym pokrzywdzonym, ale całemu Kościołowi, mistycznemu Ciału Chrystusa - mówił hierarcha.
Karolina Pawłowska /Foto Gość Nabożeństwu ekspiacyjnemu przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk Kościół w Polsce opracował specjalne wytyczne dotyczące postępowania w przypadku molestowania seksualnego wobec nieletnich. Każda osoba pokrzywdzona zostanie objęta opieką duszpasterską, psychologiczną i prawną. Wytyczne w szczegółowy sposób regulują sposób postępowania i nakładają na przełożonych kościelnych konkretne obowiązki.
- W każdej diecezji jest powołany delegat biskupa ds. ochrony małoletnich, w wymiarze duszpasterskiej troski jest również ksiądz delegowany do pomocy duchowej, a ostatnio powstała komisja profilaktyczna, składająca się z osób duchownych i świeckich. Został także sporządzony raport dla Konferencji Episkopatu Polski, w którym uwzględnionych zostało 7 duchownych. 4 z nich nie żyje, 3 poniosło karę cywilną i zostało przeniesionych do stanu świeckiego – mówi bp Włodarczyk i podkreśla:
- Linia jest jednoznaczna: zero tolerancji dla nadużyć seksualnych krzywdzących dzieci. To jest niedopuszczalne. Ksiądz ma wychowywać do godnego życia, a nie je naruszać. Dlatego jeśli biskup dostaje sygnał, podejmuje procedurę ustaloną przez Stolicę Apostolską. Ubolewamy na każdym takim zdarzeniem, bo to głęboka rana zadana ofierze i jej rodzinie, ale i całemu Kościołowi. Cierpią także księża, którzy nic złego nie zrobili, a dźwigają odium za grzechy swoich braci. Musimy mieć jednak także świadomość, że w dobie fake newsów i łatwości oskarżania możemy się spodziewać także ataków na niewinnych księży.
Droga Krzyżowa ze specjalnie przygotowanymi rozważaniami na Dzień Modlitwy i Pokuty za grzechy wykorzystywania seksualnego nieletnich odbędzie się dzisiaj we wszystkich parafiach diecezji.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.