Konferencja Episkopatu Belgii opublikowała raport dotyczący nadużyć. Liczy on 400 stron i zawiera dane z ostatnich 24 lat.
Znajdują się w nim informacje na temat najbardziej bolesnych wydarzeń mających miejsce w Kościele belgijskim oraz przedstawia inicjatywy, także te podejmowane we współpracy z władzami cywilnymi, by te dramatyczne historie nadużyć nie miały już miejsca w przyszłości. Raport ten zostanie przekazany Stolicy Apostolskiej w związku ze spotkaniem na temat ochrony nieletnich w Kościele. Ze strony belgijskiej będzie w nim uczestniczył kard. Joseph De Kesel, arcybiskup Malines-Brukseli, który wyraził nadzieję, że doprowadzi ono do podjęcia spójnych działań w całym Kościele.
Raport wspomina m.in o przesłuchaniach biskupów przez specjalną komisję rządową oraz o odpowiedzi Kościoła belgijskiego, który podjął środki zaradcze w postaci dwóch procedur: „Cierpienie ukryte” oraz „Od tabu do prewencji”.
W dalszej kolejności mowa jest o współpracy z komisją utworzoną przez parlament oraz o działalności fundacji „Dygnity” („Godność”), która stara się finansowo zadośćuczynić ofiarom. Zawiera także informacje o utworzeniu komisji międzydiecezjalnej dla ochrony dzieci i młodzieży. Raport najbardziej uwypukla uznanie ogromu wyrządzonego ofiarom zła, ich bezbronność wobec przestępców oraz milczenie, na które były skazane osoby przez całe lata i wynikającej z tego krzywdy.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.