Potrzebne spójne działania przeciwko nadużyciom

Konferencja Episkopatu Belgii opublikowała raport dotyczący nadużyć. Liczy on 400 stron i zawiera dane z ostatnich 24 lat.

Znajdują się w nim informacje na temat najbardziej bolesnych wydarzeń mających miejsce w Kościele belgijskim oraz przedstawia inicjatywy, także te podejmowane we współpracy z władzami cywilnymi, by te dramatyczne historie nadużyć nie miały już miejsca w przyszłości. Raport ten zostanie przekazany Stolicy Apostolskiej w związku ze spotkaniem na temat ochrony nieletnich w Kościele. Ze strony belgijskiej będzie w nim uczestniczył kard. Joseph De Kesel, arcybiskup Malines-Brukseli, który wyraził nadzieję, że doprowadzi ono do podjęcia spójnych działań w całym Kościele.

Raport wspomina m.in o przesłuchaniach biskupów przez specjalną komisję rządową oraz o odpowiedzi Kościoła belgijskiego, który podjął środki zaradcze w postaci dwóch procedur: „Cierpienie ukryte” oraz „Od tabu do prewencji”.

W dalszej kolejności mowa jest o współpracy z komisją utworzoną przez parlament oraz o działalności fundacji „Dygnity” („Godność”), która stara się finansowo zadośćuczynić ofiarom. Zawiera także informacje o utworzeniu komisji międzydiecezjalnej dla ochrony dzieci i młodzieży. Raport najbardziej uwypukla uznanie ogromu wyrządzonego ofiarom zła, ich bezbronność wobec przestępców oraz milczenie, na które były skazane osoby przez całe lata i wynikającej z tego krzywdy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9