Hiszpania: orszaki Trzech Króli

Jutro rano dzieci i dorośli znajdą prezenty.

Na ulicach hiszpańskich miast pojawiły się dzisiaj orszaki Trzech Króli w otoczeniu paziów i wielu postaci znanych z bajek, bądź filmów. Tradycja sięga połowy XIX w. Na Trzech Króli czekają przede wszystkim dzieci, ponieważ władcy ze Wschodu przybywają z prezentami.

W przeddzień jutrzejszego święta w większości hiszpańskich miejscowości ma miejsce tradycyjna „cabalgata”, czyli orszak Trzech Króli. Pierwsza wzmianka o przedstawieniu przybycia magów ze Wchodu pochodzi z 5 stycznia 1855 r. Jednak za najstarszy orszak Trzech Króli w Hiszpanii uważa się ten, który organizuje od 1866 r. miasto Alcoy koło Alicante. Począwszy od XX w. w Granadzie podczas „cabalgaty” zaczęto też zbierać zabawki dla sierot i dzieci z biednych rodzin.

Największy orszak Trzech Króli przejdzie dzisiaj ulicami Madrytu. Tematem przewodnim w tym roku jest siła sztuki: muzyki, malarstwa, teatru, tańca… w przemianie świata. Orszak otworzy wielka bożonarodzeniowa gwiazda. 30 tys. listów mieszkańców Madrytu przyozdobi królewskie karoce. W orszaku pojawią się paziowie oraz dziesiątki aktorów i muzyków. Trzej Królowie zgodnie z tradycją hojnie rzucają cukierkami. Orszak zakończy przedstawienie na placu Cibeles. W tym roku odzyskał on charakter bardziej tradycyjny i chrześcijański.

Jutro rano dzieci i dorośli znajdą prezenty. Ci, którzy sprawowali się źle – węgiel. A potem wspólny obiad, który ma charakter wyjątkowo rodzinny. Jutrzejsze święto kończy okres Bożego Narodzenia w Hiszpanii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9