Apel o przestrzeganie praw człowieka na Bliskim Wschodzie

Patriarchowie odnieśli się do sytuacji panującej w poszczególnych krajach tej części świata

Reklama

Apelujemy do wszystkich przywódców państw i rządów na Bliskim Wschodzie, aby zagwarantowały przestrzeganie praw człowieka wszystkich mieszkańców tych ziem, zgodnie z tym, co zostało zapisane w karcie Narodów Zjednoczonych – czytamy w przesłaniu napisanym przez patriarchów katolickich Kościołów wschodnich w tamtym regionie po ich spotkaniu. Po raz pierwszy spotkanie to odbyło się w Iraku.

W opublikowanym dokumencie patriarchowie odnieśli się do sytuacji panującej w poszczególnych krajach tej części świata. Analizując to, co obecnie dzieje się w Syrii, wyrazili zadowolenie, że w wielu częściach tego kraju osiągnięto stabilizację. Sytuacja ta pozwala mieć nadzieję, że w najbliższym czasie pokój zawita do całego kraju. Zaapelowali także o szybki powrót do kraju uchodźców i migrantów, aby wzmocnić proces konsolidacji jedności narodowej.

Opisując sytuację Iraku, wyrazili uznanie dla coraz bardziej pozytywnej atmosfery w tym kraju. Stwarza to warunki do dalszej stabilizacji, nawet jeżeli konieczne jest jeszcze zaangażowanie w walkę z ekstremistyczną ideologią, która nie została całkowicie wyeliminowana.

Odnosząc się do tego, co dzieje się w Libanie, patriarchowie wyrazili nadzieję na szybkie utworzenie nowego rządu, który będzie umiał odpowiedzieć na wiele problemów i wyzwań przed nim stojących. Z uznaniem odnieśli się do wielkiego zaangażowania Libańczyków w przyjęcie ogromnej fali uchodźców szczególnie z Syrii i Palestyny. Palestyńczycy bowiem ciągle cierpią z powodu okupacji izraelskiej, a tamtejsza sytuacja wydaje się być w zawieszeniu, z powodu braku jakichkolwiek rozmów pokojowych. Patriarchowie Kościołów wschodnich z całą mocą potwierdzili też swą dezaprobatę dla uznania Jerozolimy za stolicę Izraela.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama