Dziedzictwu największego misjonarza Chin, który dotarł na dwór cesarski dynastii Ming, poświęcona była międzynarodowa konferencja naukowa, zorganizowana w Obrze w Wielkopolsce w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Rocznica śmierci wielkiego jezuity stała się okazją do omówienia roli misjonarzy jako tych, którzy budują duchowe mosty między odległymi cywilizacjami.
Dokładnie w czterechsetną rocznicę śmierci misjonarza Chin, w dniach 10-11 maja 2010 r., odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa Misjonarze między Wschodem i Zachodem. W 400. rocznicę śmierci o. Matteo Ricciego SJ.
Konferencja została zorganizowana przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej oraz Wydział Teologiczny, a także przez misjonarzy oblatów. Podczas Mszy w rocznicę śmierci wielkiego misjonarza modliliśmy się o jego beatyfikację.
W dwudniowej sesji uczestniczyli profesorowie z Makau, Kantonu, Leuven, a także z Poznania. Wśród uczestników, poza studentami z Poznania, są też goście z Warszawy i innych miast Polski.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.