W Katowicach trwa międzynarodowa konferencja o chrześcijaństwie i ekologii

Przed szczytem klimatycznym COP 24 zorganizowali ją Wydział Teologiczny UŚ oraz Fundacja Renovabis.

Reklama

Konferencja pt. "W trosce o wspólny dom. Chrześcijanin na drogach ekologii" w piątek 30 listopada zgromadziła w auli Wydziału Teologicznego UŚ specjalistów z Włoch, Niemiec i z Polski.

W pierwszej sesji plenarnej głos zabrali abp Wiktor Skworc, który ze słuchaczami podzielił się nauczeniem Kościoła na Górnym Śląsku w obronie człowieka i środowiska naturalnego, dr Paolo Conversi z Watykanu, który przypomniał nauczanie papieży o obronie ludzkiego życia i ekologii, oraz prof. Jan Szyszko, b. minister środowiska, który mówił o porozumieniu paryskim jako szansie na zrównoważony rozwój w świetle COP24 w Katowicach.

Metropolita katowicki przypomniał o przemysłowej roli Górnego Śląska w czasach PRL, która wiązała się nie tylko z degradacją środowiska, ale również z zachorowaniami wśród dzieci, wysoką umieralnością niemowląt, a także z podwyższoną śmiertelnością mężczyzn między 30. a 40. rokiem życia.

Mówił także o nauczaniu katowickich biskupach o poszanowaniu niedzieli jako jedynego dnia wolnego od pracy.

- Problemy społeczne na Śląsku nabrały szczególnego znacze­nia w okresie schyłkowym totalitarnego państwa. Na Górnym Śląsku został rozbudowany do monstrualnych rozmiarów prze­mysł węglowy, powstały nowe kopalnie i nowe miasta. Sprowa­dzano siłę roboczą dla górnictwa z całego kraju - wyjaśniał abp Skworc.

- W tej sytuacji Kościół na Górnym Śląsku przede wszystkim rozbudował duszpasterstwo, co wiązało się z budownictwem sakralnym. Był czynnikiem integrującym przybyszów z autochtonami. Zdecydowanie bronił niedzieli jak jedynego dnia wolnego od pracy w kopalniach i innych zakładach. Na sztandarach walki o zachowanie niedzieli jako dnia odpoczynku, dnia dla rodziny, wypisano hasło: "Niedziela jest Boża i nasza", które wybrzmiało podczas jednej z pielgrzymek świata pracy do sanktuarium MB Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Tam najmocniej wybrzmiewa i wybrzmiewało społeczne nauczanie biskupów katowickich - dodał.

Metropolita katowicki wymienił także skutki bezwzględnej górniczej eksploatacji. Jako przykład podał Bytom "zdegradowany nie tylko materialnie, ale i społecznie".

Przypomniał również wspólne stanowisko biskupów górnośląskiej metropolii z 2015 r. dotyczące obecnej ochrony środowiska. 

- Popieramy wszystkie działania rządowe i samorządowe, mające na celu poprawę jakości powietrza; popieramy poprzez budzenie świadomości we wspólnotach parafialnych, by unikać "małych" grzechów ekologicznych. Mobilizujemy duszpasterzy, by byli promotorami rozwiązań proekologicznych, np. we współpracy z Funduszem Ochrony Środowiska. Wydajemy pomoce i podręczniki promujące odpowiedzialny za środowisko styl życia oraz apelujemy do różnych podmiotów życia społecznego o właściwe, proekologiczne postawy i działania - mówił. 

Dr Paolo Conversi, dyplomata z sekretariatu stanu Stolicy Apostolskiej, przypomniał, że Kościół zawsze stawał w obronie człowieka i stworzenia. Dodał również, że szczególnie takie nauczanie rozpoczął Jan Paweł II w swojej pierwszej encyklice Redemptor hominis. Dr Paolo Conversi odniósł się też do papieża Franciszka i jego encykliki Laudato si'. 

Wspomniał o problemie ubóstwa obecnym w dzisiejszym świecie i związanej z nim niesprawiedliwości społecznej. Przypomniał, że ludzkość na całym świecie jest jedną rodziną - co podkreślają też w swoim nauczaniu papieże. Chodzi zatem o tworzenie takich relacji, w których na pierwszym planie będzie troska o o drugiego człowieka, dalej - o stworzenie i środowisko.

Były minister środowiska, mówiąc o zrównoważonym rozwoju, wspomniał, że w prawa człowieka wpisuje się prawo do bogacenia się oraz podstawowe prawo do ochrony życia od narodzin do śmierci.

Mówiąc o porozumieniu paryskim, wyjaśniał, że głównym jego założeniem jest redukcja emisji CO2 oraz odpowiednie użytkowanie ziemi. Dodał, że wielkim zasobem Polski są lasy, które są w stanie dodatkowo pochłaniać co najmniej 42 mln ton CO2 rocznie.

W konferencji poświęconej chrześcijańskiemu wymiarowi ekologii uczestniczy ponad 20 specjalistów z dziedziny filozofii, teologii, medycyny, biologii, ekonomii, górnictwa, energetyki i pedagogiki. Organizatorem wydarzenia jest ks. Witold Kania z Wydziału Teologicznego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama