Być eko w Kościele. Archidiecezja wrocławska daje przykład

Ogólnopolska konferencja naukowa stała się okazją do zaprezentowania nauczania Kościoła o ochronie środowiska i ekologii, a także do pokazania działań realizowanych przez archidiecezję wrocławską w trosce o czyste powietrze i naturę.

Instytutu Ekologii Integralnej Fundacji Obserwatorium Społeczne zorganizował na Ostrowie Tumskim ogólnopolską konferencję naukową pt. "Realizacja praktyczna ochrony klimatu w działaniach Archidiecezji Wrocławskiej podjętych w latach 2016 -2023 w myśl encykliki Papieża Franciszka Laudato Si”.

- To spotkanie jest świadectwem wielkiej troski naszych czasów, jaką jest dbałość o dobrostan otaczającego nas świata. Podejmujemy próbę namysłu nad ochroną klimatu w jej bardzo praktycznym aspekcie. Nie może istnieć jednak praktyka bez teorii, postępowanie bez właściwego uzasadnienia. Mając to na uwadze, abp Józef Kupny powołał do istnienia Instytut Ekologii Integralnej, działający w ramach Fundacji Obserwatorium Społeczne. Według dekretu misją instytutu, który dziś inauguruje swoją działalność, jest: koordynacja działalności naukowej i edukacyjnej związanej z troską o świat natury oraz relacjami pomiędzy przyrodą a społeczeństwem, w poszukiwaniu integralnych rozwiązań, uwzględniających interakcje systemów przyrodniczych miedzy sobą oraz z systemami społecznymi - mówił ks. dr Artur Szela, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne.

W konferencji uczestniczyli: abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński CMF, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski, Andrzej Jaroch, przewodniczący sejmiku dolnośląskie, Sebastian Lorenc, wiceprezydent Wrocławia.

Najnowszą adhortację papieża Franciszka o zmianach klimatycznych pt. Laudate Deum przedstawił ks. dr hab. Rafał Kowalski, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego.

- Papież pisze, że jako ludzkość nie reagujemy dostatecznie, bo nasz świat się rozpada. Jest on świadkiem lekceważących opinii na temat ekologii, które znajduje nawet w Kościele katolickim. Czytamy, że Ojciec Święty ma żal i wyraża go kilkukrotnie. Archidiecezja wrocławska nie może być jednak przykładem tego żalu, ponieważ nasza reakcja na encyklikę Laudado Si' była natychmiastowa - mówił ks. Kowalski.

Pierwszym efektem encykliki był dokument abp. Józefa Kupnego - apel w sprawie troski o jakość powietrza i środowisko naturalne. Metropolita wrocławski pisał, że zanim zastosujemy przepisy i technologie, musimy budować styl życia, pewną mentalność, która odrzuci lekkomyślność. Nasze wybory, także te związane z troską o środowisko, mają wymiar moralny.

- Troska o środowisko naturalne powinna nas wszystkich łączyć i jednoczyć, bez względu sympatie polityczne i światopogląd. Po liście abp. Kupnego pojawiło się w diecezji wiele inicjatyw. Przechodziliśmy od słów do czynów. Media katolickie edukowały, katecheci także. Przeprowadziliśmy milionowe inwestycje w termomodernizację budynków na Ostrowie Tumskim. Dzięki temu powietrze jest tu czystsze. Mamy też plany na przyszłość, które sprawią, że zostawimy je następnym pokoleniom w jeszcze lepszym stanie - relacjonował prorektor PWT.

Ks. Bartłomiej Kłos przedstawił nauczanie Kościoła na temat ekologii i troski o środowisko naturalne.

- Już Paweł VI w 1965 roku wypowiadał się jako głowa Kościoła na na tematy ochrony środowiska i zanieczyszczenia powietrza. W 1971 r  mówił: "Jeśli nic nie uczynimy, to wszyscy wyginiemy". Natomiast Jan Paweł II wielokrotnie zajmował stanowisko w dyskusji ekologicznej, nawet w swoim pierwszym programowym dokumencie Redemptor hominis  "Zdaje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi, iż eksploatacja Ziemi, planety, na której żyjemy, domaga się jakiegoś racjonalnego i uczciwego planowania" . W encyklice Sollicitudo rei socialis papież mówił o ekologii i uwzględnieniu natury przy programowaniu rozwoju. Przedstawiał kryzys ekologiczny jako kryzys praw moralnych - referował ks. Kłos.

Przywołał także pisane przez Jana Pawła II listy do kontynentów. W nich Ojciec Święty poruszał temat zagrożeń związanych z dużym skokiem technologicznym. Kościół, jak konstatował prelegent, w ciągu kilkudziesięciu lat wiele razy zajmował stanowisko ekologiczne, zaś obecnie papież Franciszek popularyzuje ekologiczną postawę. Utworzył specjalną dykasterię od kwestii ekologicznych.

Na poziomie archidiecezji wrocławskiej realizowane są różne projekty ekologiczne, w tym przeprowadzana na dużą skalę termomodernizacja budynków Ostrowa Tumskiego. Uczestnicy konferencji usłyszeli także o planach budowy farmy fotowoltaicznej, która będzie pierwszym tego typu obiektem na terenie Wrocławia.

Kulminacyjnym momentem wydarzenia było podpisanie umowy na termomodernizację obiektów wrocławskiej Caritas w Dobroszycach.

Być eko w Kościele. Archidiecezja wrocławska daje przykład   Być eko w Kościele. Archidiecezja wrocławska daje przykład  

Być eko w Kościele. Archidiecezja wrocławska daje przykład

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9