Choć ilość powołań kapłańskich w Polsce ma charakter stabilny, to dostrzegalny jest ok. 30-procentowy spadek powołań do zakonów żeńskich - poinformował bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. W niedzielę 29 kwietnia obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw o Powołania.
Jeśli problem homoseksualny dotyczy jednak zakonnicy już po ślubach wieczystych, do przełożonych należy diagnoza sytuacji, rozmowa z tą siostrą i skierowanie jej na terapię - mówi ks. Dziewiecki, który jako psycholog udzielał konsultacji w takich sytuacjach. Jeśli dana zakonnica nie chce się poddać terapii, wówczas uruchamiane są procedury wydalenia z zakonu.
Formatorzy nowicjuszy i seminarzystów
Dylemat czy postawić na doświadczenie, czy na młodość - towarzyszy wielu zgromadzeniom zakonnym, które ze swojego grona wybierają mistrzynie nowicjatów, wychowawców seminaryjnych - czy tak jak to się coraz częściej mówi - formatorów i formatorki. Przy nominacjach do tych zadań przełożeni zastanawiają się, czy lepiej, żeby młodzieży seminaryjnej czy zakonnej towarzyszyli ludzie z wieloletnim doświadczeniem, czy raczej młodzi, którzy znajdą język porozumienia z pokoleniem przychodzącym. Potrzebne jest zarówno doświadczenie, jak i młodość.
Trudno o nakreślenie jakiejś ogólnej sylwetki przeciętnego formatora, ale niewątpliwie jego cechą jest młodość. - Formatorzy są młodzi, czasem za młodzi, gdy od swoich podopiecznych w seminarium duchownym dzieli ich zaledwie kilka lat różnicy wieku - zauważa ks. Dziewiecki
Obecnie w Polsce jest coraz więcej możliwości dobrego przygotowania osób odpowiedzialnych za formację młodego pokolenia w zakonach czy seminariach. W Krakowie działa Szkoła Formatorek Zakonnych oraz Szkoła Wychowawców Seminaryjnych prowadzone przez salwatorianów i jezuitów. Działa również Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań oraz komisja powołaniowa przy konsulcie wyższych przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych. One również organizują tematyczne sesje czy szkolenia dla wychowawców.
W ramach formacji seminaryjnej czy zakonnej coraz częściej widzi się też potrzebę obecności kobiet np. wykładowczyń w czasie studiów teologicznych. Zjawiskiem prawie powszechnym są już lektorki języków obcych w seminariach duchownych. Gdyby jednak udział kobiet byłby większy, miałoby to dobry wpływ na seminarzystów uważa ks. Dziewiecki. W seminarium radomskim, w którym wykłada psychologię, alumni studiują razem ze studentami świeckimi wśród których większość stanowią studentki. To jest bardzo dobra okazja do przyglądania się własnej osobowości i naturalna weryfikacja powołania - uważa psycholog. Jeśli ktoś nie zauroczył się przed wstąpieniem do seminarium, to lepiej jeśli przeżyje to w czasie studiów niż potem w kapłaństwie. Zauroczenie emocjonalne nie świadczy bynajmniej o tym, że ktoś nie ma powołania do kapłaństwa Tę fazę rozwoju życia społecznego po prostu trzeba przejść - uważa psycholog.
Odpowiedzialni za duszpasterstwo powołań w Polsce nie obawiają się też, że kryzysy czy skandale dotyczące osób duchownych zniechęcą młodych ludzi do wyboru kapłaństwa czy życia konsekrowanego. Kto jest przekonany, że to Bóg go wzywa, ten się nie zniechęci.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).