Powołania w Polsce i na świecie

Choć ilość powołań kapłańskich w Polsce ma charakter stabilny, to dostrzegalny jest ok. 30-procentowy spadek powołań do zakonów żeńskich - poinformował bp Wojciech Polak, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. W niedzielę 29 kwietnia obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw o Powołania.

Reklama

Benedykt XVI apeluje o jakość
Do wytrwałej i wspólnotowej modlitwy w intencji nowych powołań zachęca cały Kościół papież Benedykt XVI. W tegorocznym orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Powołania" zaproponował do refleksji temat: "Powołanie w służbie wspólnoty Kościoła". Papież przypomina w swoim orędziu, że "posłannictwo Kościoła opiera się na zażyłej i wiernej wspólnocie z Bogiem". Aby promować powołania potrzebne jest duszpasterstwo akcentujące tajemnicę Kościoła jako wspólnoty - wskazuje Papież. "Kto żyje we wspólnocie kościelnej, która jest harmonijna, współodpowiedzialna i zaangażowana, ten z pewnością łatwiej nauczy się słyszeć głos powołania" - pisze Benedykt XVI.

Po raz pierwszy w papieskim orędziu znalazło się rozróżnienie dotyczące ilości i jakości powołań - zwraca uwagę ks. Marek Dziewiecki, dyrektor Krajowego Duszpasterstwa Powołań. Jego zdaniem, najważniejszym zadaniem Kościoła jest formacja akcentująca jakość powołań. "Gdy byłem młodym księdzem modliłem się o liczne powołania, potem o "liczne i święte", a teraz tylko o święte - stwierdził duchowny.

Co z kryzysem powołań?
U nas stabilność - mówi bp Polak - gdy chodzi o powołania do kapłaństwa. Spadek o 30 proc. powołań do zakonów żeńskich. Problemem jest m.in. tzw. kultura antypowołaniowa oraz wizerunek kobiety lansowany w komercyjnych mediach - uważa s. Krystiana Chojnacka, asystentka generalna Zgromadzenia Benedyktynek Misjonarek. Dodaje, że sióstr w Polsce jest mniej, ale te które są podejmują więcej działań apostolskich.

W krajach Europy Zachodniej, które podaje się jako sztandarowy przykład spadku powołań widać przede wszystkim kryzys człowieka, który nie dorasta do żadnego powołania - ocenia ks. Dziewiecki. Tam równie drastycznie spadła liczba powołań do życia konsekrowanego jak i chętnych do zawarcia sakramentalnego małżeństwa.

Nie tylko prądy kulturowe czy laicyzujące bądź ogólna sytuacja społeczna są powodem tego, że wielu młodych ludzi nie odkrywa swego powołania, nie tylko do kapłaństwa czy życia zakonnego. Problem leży także w jakości codziennego życia poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii - zauważa delegat Episkopatu ds. powołań.

Powołań nie zabraknie, jeśli parafie będą żywe, a nie tylko traktowane jako stacja usług religijnych. Od jakości parafii i prowadzonego w nich duszpasterstwa zależy czy Polska będzie miała powołania w najbliższych latach czy nie. Najistotniejsze dla budzenia nowych powołań są nie tyle wyspecjalizowane "duszpasterstwa powołaniowe", co jakość formacji chrześcijańskiej jaka dokonuje się w każdej parafii. Najistotniejsze dla budzenia powołań, jest po prostu autentyczne prowadzenie młodych do Chrystusa, bowiem to prawdziwy świadek i apostoł jest zdolny pozyskać nowych apostołów - podkreśla bp Polak. Papieskie orędzie na tegoroczny dzień modlitw o powołania zawiera - według bp. Polaka - apel do parafii, by ożywiły w sobie ducha wspólnotowego.

Ważny jest kontakt osobisty z młodzieżą, która zastanawia się nad swoją przyszłością i powołaniem. Cenne są różne inicjatywy powołaniowe proponowane młodym przez zgromadzenia zakonne. I tak np. salezjanie prowadzą w Czerwińsku nad Wisłą Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe "Emaus", gdzie organizują dla młodzieży męskiej spotkania weekendowe, które mogą być okazją do refleksji nad powołaniem. Dużym zainteresowaniem cieszył się też ubiegłoroczny "Dzień otwartych drzwi" w salezjańskim seminarium, które odwiedziło wtedy 120 chłopaków - opowiada ks. Adam Węgrzyn. Ponieważ większość kandydatów do seminariów w większości była wcześniej ministrantami, salezjanie proponują im kurs lektorski. Prowadzą również młodzieżowy portal internetowy www.bosko.pl i w ten sposób starają się docierać do młodego pokolenia.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7