Poziom współpracy ze świeckimi decyduje o ilości powołań kapłańskich

Bp Stefan Regmunt mówiąc o specyfice diecezji zielonogórsko-gorzowskiej podkreśla znaczenie doskonałej współpracy ze świeckimi jaka prowadzona jest tu od dziesięcioleci.

KAI: W czym wyraża się specyfika diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej?

Bp Stefan Regmunt: Specyfiką naszej diecezji jest nieco inna organizacja struktur duszpasterskich. Mamy dużą ilość kościołów filialnych w wielu parafiach. Na 260 parafii przypada 812 kościołów i kaplic. Ułatwia to budowanie bezpośredniej wspólnoty. Nieraz w jednej parafii jest 7 – 8 kaplic, do których dojeżdżają księża. Tak skonstruowana struktura kościołów filialnych umożliwia docieranie kapłanów do najmniejszych nawet grup ludzi, tam gdzie mieszkają. Wyzwala to większą aktywność świeckich. Liderzy samorządowi w naszej diecezji często swe umiejętności organizacyjne i chęć społecznego zaangażowania nabyli w tej właśnie około-parafialnej działalności.

Druga sprawa to systematyczna formacja laikatu, prowadzona od dziesięcioleci. Mamy wiele ośrodków rekolekcyjnych. Ludzie mogą tam przyjeżdżać i uczestniczyć w różnych rodzajach formacji przez okrągły rok. Jest to forma wyjścia naprzeciw świeckim i młodemu pokoleniu. Przy seminarium funkcjonuje Dom Rekolekcyjno - Powołaniowy, do którego na weekendowe skupienia przyjeżdżają młodzi ludzie szukający drogi swojego powołania, ale także różne grupy formacyjne wraz z duszpasterzami.

W Słubicach – gdzie kształci się młodzież z całej Polski – mamy Katolickie Centrum Studenckie, które jest miejscem spotkania i wzajemnego poznania oraz modlitwy naszej młodzieży z młodzieżą niemiecką – zarówno katolicką jak i protestancką.

Od dziesiątków lat funkcjonuje również dom rekolekcyjny w naszym diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie czy też Dom Rekolekcyjno – Formacyjny „Uzdrowienie Chorych”, prowadzony przez Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie. W niektórych miastach – choćby w Gorzowie działa Klub Inteligencji Katolickiej, tu też narodził się onegdaj silny ośrodek Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego.

Diecezja kierowana przez Księdza Biskupa jest diecezją nietypową. Kuria biskupa znajduje się w Zielonej Górze a katedra Gorzowie Wielkopolskim...

- Specyfika ta wynika ze zmian administracyjnych, dokonanych na skutek nowego podziału diecezji w Polsce w 1992 r. Wówczas siedziba diecezji została przeniesiona z Gorzowa Wielkopolskiego do położonej bardziej centralnie Zielonej Góry. Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska ma obecnie niemal 11 tys. km kwadratowych i ponad milion mieszkańców, z czego 93 proc stanowią katolicy. Obejmuje zarówno województwo lubuskie jak i północną cześć dolnośląskiego. Pracują w niej obok mnie: bp Paweł Socha i bp Senior Adam Dyczkowski.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7