Wąchock - w tym niezwykle urokliwym zakątku ziemi świętokrzyskiej na przełomie XII i XIII wieku zbudowano klasztor cystersów. Dziś jest jednym z najpiękniejszych obiektów architektury romańskiej w Polsce.
Jeden z cystersów podczas lektury.Strażnicy pamięciZakonnicy na terenie klasztoru utworzyli muzeum. – Mamy tu zbiory ks. ppłk. Walentego Ślusarczyka, który zaprzyjaźnił się z cystersami, gdy pracował w pobliskim Mircu. W Wąchocku dopełnił życia i przekazał nam swoje zbiory wraz z wolą utworzenia muzeum. Zanim został kapłanem, ks. Ślusarczyk był oficerem wojska polskiego – mówi br. Albert. Głównym tematem muzealnej wystawy jest walka o odzyskanie niepodległości. Jej poszczególne działy to ekspozycja poświęcona ks. Ślusarczykowi, następnie czasy Rzeczypospolitej przedrozbiorowej, powstania listopadowe i styczniowe, czasy II Rzeczypospolitej, eksponaty z okresu II wojny światowej oraz działalności Armii Krajowej. Jeden z fragmentów wystawy informuje o zakonie cystersów i jego działalności w Polsce, ponadto znajdują się tu rękopisy utworów polskich pisarzy i poetów.
Ale to, co jest związane z historią, nie zostało zamknięte tylko w muzealnym pomieszczeniu. W klasztornych krużgankach spoczęły prochy „Ponurego”. Na dziedzińcu mur klasztorny przed kościołem posłużył środowiskom Armii Krajowej za miejsce ekspozycji nazwisk bohaterów walki o wolność. Umieszczono tam liczne tablice pamiątkowe, symbole i odznaczenia upamiętniające działalność zgrupowań partyzanckich. Po tej niezwykle ciekawej lekcji historii przewodnik zaprowadził nas do Auli św. Bernarda. Z zawieszonych na ścianach portretów patrzyły w naszą stronę oczy opatów, którzy tworzyli historię tego miejsca.
Naprawdę wartoZ dużym zaciekawieniem wsłuchiwaliśmy się w opowieści br. Alberta, a jednocześnie podziwialiśmy piękno wąchockiego klasztoru. Ale klasztor mogą zwiedzać nie tylko dziennikarze. Cystersi zapraszają wszystkich, którzy chcieliby obejrzeć opactwo, poznać dzieje tego miejsca, a nawet odpocząć w ciszy krużganków. A my zapewniamy, że warto to uczynić. Zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane powinny zgłosić się na furcie, gdzie uzyskają wszelkie potrzebne informacje. W opactwie można odprawić indywidualne i grupowe rekolekcje lub dni skupienia. Kapłani, osoby konsekrowane, a także kandydaci do zakonu mogą przeżyć kilka dni w klasztornym klimacie modlitwy, milczenia i pogłębionego spojrzenia na życie. Istnieje także możliwość skorzystania z Domu Rekolekcyjnego w pobliskim Marcinkowie, dysponującego kaplicą, pokojami, łazienkami i kuchnią.
Od niedawna cystersi w Wąchocku uruchomili swoją stronę internetową. Na www.wachock.cystersi.pl można przeczytać wiele ciekawych rzeczy o samym zgromadzeniu, zapoznać się z historią opactwa w Wąchocku, a także dowiedzieć się wielu praktycznych rzeczy o możliwości zwiedzenia klasztoru i kościoła oraz godzinach ich otwarcia. Zakonnicy wszelkich informacji udzielają też pod numerem telefonu 0412750200.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
» | »»