Jak rozumieć pojęcie Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i ukoronowanie Jej przez Syna w niebie?
Otwórzmy Katechizm Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim: „»Na koniec Niepokalana Dziewica, zachowana wolną od wszelkiej skazy winy pierworodnej, dopełniwszy biegu życia ziemskiego, z ciałem i duszą wzięta została do chwały niebieskiej i wywyższona przez Pana jako Królowa wszystkiego, aby bardziej upodobniła się do Syna swego, Pana panujących oraz Zwycięzcy grzechu i śmierci« (Lumen gentium 59). Wniebowzięcie Maryi jest szczególnym uczestniczeniem w Zmartwychwstaniu Jej Syna i uprzedzeniem zmartwychwstania innych chrześcijan” (KKK 966).
Warto zwrócić uwagę, że wyrażenie „wniebowstąpienie” odnosi się do Jezusa. On sam wstępuje do nieba. Można by dodać: „o własnych (Boskich) siłach”. Natomiast Maryja została wzięta do chwały nieba. Ona otrzymała to, co jedynie Bóg może dać. Wniebowzięcie jest darem Boga, jest owocem zmartwychwstania Chrystusa. Dogmat nie rozstrzyga, czy Maryja umarła, czy też dokonała się jakaś bezpośrednia przemiana z pominięciem śmierci. Wniebowzięcie Maryi oznacza przede wszystkim zapowiedź tego, co czeka cały Kościół. Mamy nadzieję, że tak jak Maryja, czyli z duszą i z ciałem, wejdziemy do chwały nieba.
Co oznacza „ukoronowanie” Maryi? Mówimy nieraz potocznie o ukoronowaniu jako o zwieńczeniu jakiegoś dzieła czy doprowadzeniu czegoś szczęśliwie do końca. Mimo że artyści nieraz przedstawiali nakładanie koron na skronie Maryi przez Jezusa, nie należy takich obrazów traktować dosłownie. Cały czas trzeba pamiętać, że słowa takie jak „król”, „królowanie” czy „koronacja” obciążone są odniesieniami do życia politycznego lub ludzkiej historii.
Bez wątpienia sam Jezus Chrystus jest Królem w najpełniejszym sensie – tylko On ma władzę właściwą Bogu. Królewskość Maryi jest udziałem w godności królewskiej Jezusa Chrystusa, ale w ludzki sposób, czyli zawsze ograniczony, analogiczny. Z drugiej strony ukoronowanie Maryi wskazuje na fakt, że Maryja jako Matka Boga-człowieka zajmuje wyjątkowe miejsce w historii zbawienia. Tytuł Królowej wyraża. Jej dostojeństwo, a także skuteczność Jej wstawiennictwa u Syna. Królewską godność Maryi trzeba pojmować w duchu ewangelicznym. Królestwo Boże opiera się na innej logice niż królestwa tego świata. Królestwo Boże oznacza uznanie Boga w wolny sposób za Pana w życiu, udział w synostwie Bożym, wyzwolenie z mocy grzechu i zła. Maryja uczestniczy w udzielonej przez Duch Świętego władzy wyzwalania świata z jego nieszczęść (świadczą o tym uzdrowienia i nawrócenia wyjednane w sanktuariach maryjnych). Królestwo Boże jest ostatecznie królestwem miłości. Królewskość Maryi to przeciwieństwo panowania nad innymi, ucisku czy niewoli. To raczej wyraz litościwej i pomocnej miłości.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Ponad 212 tys. podpisów pod projektem zostało złożonych w Sejmie 20 grudnia.
Odnotowano też wzrost dyskryminacji wyznawców Chrystusa w miejscach pracy.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.