Podczas uroczystości ku czci Królowej Polski 3 maja 2005 na Jasnej Górze zaprezentowane zostały po raz pierwszy nowe korony - dar papieża Jana Pawła II dla Matki Bożej Jasnogórskiej.
Korony zostały uroczyście wniesione w procesji na jasnogórski Szczyt, i spoczywały na ołtarzu przez czas trwania sumy pontyfikalnej.
„Korony ofiarowane na Jasną Górę jest to niezwykły duchowy testament Ojca Świętego jako podziękowanie za pontyfikat” - podkreśla o. Marian Lubelski, przeor Jasnej Góry.
Papież Jan Paweł II pobłogosławił korony na dzień przed swoją śmiercią, 1 kwietnia. W specjalnym liście papieskim, skierowanym na ręce o. Izydora Matuszewskiego, generała Zakonu Paulinów, czytamy m.in.: „Błogosławię i ofiarowuję nowe korony dla Jasnogórskiego Wizerunku, jednocząc się w duchu z paulinami, stróżami Sanktuarium i z wszystkimi Pielgrzymami. Zawierzam naszą Ojczyznę, cały Kościół i siebie samego Jej matczynej opiece. Totus Tuus!”. List, z własnoręcznym podpisem Jana Pawła II, nosi datę 1 kwietnia 2005 r.
Złote korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus mają wygrawerowany napis „Totus Tuus”. „Te słowa 'Cały Twój' to szczególny znak obecności Ojca Świętego” - wyjaśnia o. Kamil Szustak, sekretarz przeora i uczestnik w przyjęciu przez paulinów koron papieskich.
Papież Jan Paweł II ofiarował także pierścień, który wręczał w czasie swojego pontyfikatu kardynałom. Pierścień, zgodnie z życzeniem papieża, został wmontowany w centrum korony Matki Bożej, między napisami „Totus Tuus”. Na nim umiejscowiona jest scena odnosząca się do słów „Oto Matka Twoja”, zaczerpnięta z Ewangelii św. Jana - Ukrzyżowany, a obok krzyża Jan i Matka Najświętsza.
„Przygotowania do koronacji trwały od dłuższego czasu, i to wyszło od samego Ojca Świętego” - mówi o. przeor Lubelski. „Ojciec Święty nosił w sercu to pragnienie, ażeby w ten sposób podziękować Matce Bożej za opiekę nad Kościołem, nad Ojczyzną i nad pontyfikatem - dodaje o. Kamil Szustak - Natomiast wydarzenia, których byliśmy świadkami, faktycznie przyspieszyły to wszystko”.
W złotych koronach ofiarowanych przez Jana Pawła II znalazło się wyobrażenie orłów piastowskich i lilii andegaweńskich. „Jest to podążanie ku dawnej polskiej tradycji Piastów i Jagiellonów - mówi o. Kamil Szustak - Lilie to znaki herbowe św. Królowej Jadwigi, która była drugą fundatorką Jasnej Góry razem z królem Władysławem Jagiełłą”.
Złożenie złotych koron - daru śp. papieża Jana Pawła II na Jasnogórskim Ołtarzu Matki Bożej odbędzie się 26 sierpnia.
Warto dodać, że bliźniaczymi koronami Jana Pawła II został ukoronowany 2 kwietnia także wizerunek Matki Bożej, znajdujący się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w podziemiach bazyliki św. Piotra.
Korony Jana Pawła II to trzecie korony papieskie dla Matki Bożej Jasnogórskiej - pierwsze podarował papież Klemens XI w 1717 r., drugie - papież Pius X w 1910 roku.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).