Jasna Góra: Korony dla Maryi

Podczas uroczystości ku czci Królowej Polski 3 maja 2005 na Jasnej Górze zaprezentowane zostały po raz pierwszy nowe korony - dar papieża Jana Pawła II dla Matki Bożej Jasnogórskiej.

21 kwietnia 1910 r. Papież św. Pius X przekazał polskiej delegacji dwie złote korony dla Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Papież powiedział między innymi: „Zaledwie dowiedziałem się, że Polska płacze, postanowiłem ofiarować od siebie korony Matce Najświętszej na miejsce tych, które przesłał jeden z moich poprzedników. Boleję tylko, że moje ubóstwo nie pozwoliło mi złożyć daru tak wspaniałego, jaki zaofiarować pragnęło moje serce. Gdyby to było w mojej mocy, to bym cud uczynił, aby dar mój odpowiadał i gorącemu mojemu nabożeństwu ku Bogarodzicy i mojej miłości dla narodu polskiego”. Mimo skromności wypowiedzi papieża korony można ocenić jako wyrób złotniczy o bardzo wysokiej wartości artystycznej. Złote korony dekorują brylanty i rubiny.

Ofiarowanie koron przez Piusa X dla Jasnogórskiego Wizerunku Królowej Polski było kolejny raz wyrażoną aprobatą dla kultu maryjnego o charakterze narodowym.
24 kwietnia 1910 r. przywieziono na Jasną Górę korony papieskie dla Cudownego Obrazu, przekazane przez papieża Piusa X. O. Euzebiusz Rejman, generał paulinów nadał temu faktowi bardzo uroczystą formę i z wielkim splendorem przeniósł dar papieski z dworca kolejowego na Jasną Górę.
Druga koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej koronami papieża św. Piusa X miała miejsce 22 maja 1910 r. Dokonał jej biskup Stanisław Zdzitowiecki. Obraz wyniesiono na Wały. Koronacja odbyła się na Szczycie, po niej zaniesiono Cudowny Obraz do kaplicy i zostały odprawione równocześnie 4 Msze św. dla około półmilionowej rzeszy pielgrzymów: w kaplicy Cudownego Obrazu Mszę św. odprawił bp Jaczewski, w bazylice - bp Antoni Nowowiejski, na Bramie Lubomirskich bp Jan Cieplak, na Szczycie jasnogórskim - bp Stanisław Zdzitowiecki.

Korony św. Piusa X do dziś zdobią Cudowny Obraz Jasnogórski.

Warto dodać, że na Milenium Chrztu Polski (1966) zostały przygotowane nowe korony „milenijne” dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Poświęcenia ich dokonał Legat Papieski kard. Stefan Wyszyński 3 maja 1966 r., w czasie centralnych uroczystości milenijnych Chrztu Polski na Jasnej Górze. On również nałożył korony na Cudowny Obraz, wyniesiony na tę okazję z Kaplicy na Jasnogórski Szczyt. Złote korony wykonali bracia franciszkanie w Niepokalanowie. Aktualnie znajdują się one w Muzeum 600-lecia. Powrócono do koron św. Piusa X, bowiem w społecznej wyobraźni tak się utrwaliły, że trudno było ogółowi wierzących zaaprobować nowe.

Pierwsza koronacja papieska Obrazu Jasnogórskiego była uwieńczeniem kultu i czci, jaką otaczano Święty Wizerunek na Jasnej Górze. Już wcześniej zawieszano na Obrazie korony, których fundatorami byli królowie. Po restauracji Obrazu w 1430 r. wizerunek ozdobiono koronami o srebrnymi złoconymi blachami na polecenie króla Władysława Jagiełły. Dwa wieki później, około 1633-42 r., król Władysław IV Waza przekazał dwie złote korony. Fragmenty tych koron, rozmontowane przypuszczalnie ok. 1719-22 w trakcie przeróbki sukienek Obrazu przez br. Makarego Sztyftowskiego, znajdują się wśród klejnotów na sukience rubinowej dla Maryi jasnogórskiej. Królowa Eleonora, żona Michała Korybuta Wiśniowieckiego, ofiarowała trzecią koronę i małe, złote berło w 1670 r., jako wotum podczas uroczystości ślubnych z Michałem Korybutem Wiśniowieckim (27 lutego 1670 r. na Jasnej Górze). Koronę tę skradziono 2 stycznia 1805 r. Również król August II Sas w 1716 roku ofiarował dwie korony dla Cudownego obrazu, jako wotum dziękczynne po traktacie z Konfederacją tarnogrodzką.
Początki zdobienia koronami wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej przypadają więc już na XV wiek. Koronę na obrazie jasnogórskim zobaczyć można na rycinach z XVI i XVII w.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11