Pod hasłem „All together”, „Wszyscy razem”, w Granadzie trwa XI Europejskie Spotkanie Młodzieży Redemptorystowskiej.
Bierze w nim udział ponad 700 osób. Poza Hiszpanami najliczniejszą grupę stanowią Polacy.
Mszy na rozpoczęcie spotkania w Granadzie przewodniczył Michael Brehl, przełożony generalny Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptoryści). Program przewiduje szereg katechez i spotkań formacyjnych. Młodzi wyjdą też na ulice miasta, aby dzielić się swoją wiarą zarówno z mieszkańcami jak też z turystami, których w okresie letnim jest w Granadzie bardzo dużo. Jak mówić o odkupieniu dzisiejszemu człowiekowi? Jak być uczniem-misjonarzem we własnym środowisku? – to niektóre z pytań, jakie stawiają sobie uczestnicy spotkania. Mają też na uwadze synod biskupów o młodzieży, który odbędzie w październiku br. Młodzi dzielą się również świadectwami wiary, które cieszą się dużym zainteresowaniem. Na tzw. ferii powołaniowej kilka zgromadzeń zakonnych prezentuje swój charyzmat i styl życia. Wczoraj wieczorem w katedrze w Granadzie odbyło się czuwanie modlitewne otwarte dla wszystkich. Poprzedziła je procesja z obrazem Matki Bożej Nieustającej Pomocy na wzór wielkopostnych procesji, jakie odbywają się w Hiszpanii w Wielkim Tygodniu.
Ponad połowa uczestników spotkania pochodzi z Hiszpanii. Drugą grupę pod względem liczebności stanowią Polacy – do andaluzyjskiej Granady przyjechało 80 osób. Reszta pochodzi praktycznie ze wszystkich krajów Europy: od Portugalii po Rosję. Warto podkreślić dość liczną grupę z Albanii. Są też przedstawiciele Ameryki Południowej (Brazylia, Peru) i Azji (Wietnam). Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji kulturalnych, w tym m. in. nocne zwiedzanie słynnej Alhambry.
Pierwsze europejskie spotkanie młodzieży redemptorystowskiej odbyło się w 1987 r. we Włoszech w miejscowości Pagani u grobu św. Alfonsa Liguori. Kolejne m. in w Eggenburgu (1991, Austria), Essen (1998, Belgia), Toruniu (2001), Bonn (2004, Niemcy) oraz w Lwowie (2010).
Spotkanie w Granadzie jest drugim po El Espino (1988), które odbywa się w Hiszpanii. Zakończy się w niedzielę 29 lipca.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.