W komunikacie opublikowanym po zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Hondurasu biskupi wzywają do przestrzegania prawa i walki z korupcją.
Hondurascy biskupi podkreślają, że pół roku po wyborach kraj nadal nie wszedł na drogę normalności i spokoju, a kryzys społeczno-gospodarczy nie został jeszcze zażegnany. Stąd konieczny jest dialog między władzami a narodem. Należy stworzyć miejsca, gdzie mieszkańcy tego kraju zostaną wysłuchani i będą mogli korzystać z przysługujących im praw, jak chociażby referenda.
Biskupi wyrażają także ogromne zaniepokojenie z powodu wielkiej korupcji, która przeniknęła niemal do wszystkich sfer życia politycznego i gospodarczego. „Trzeba bronić godności i praw zubożałego ludu, który stał się ofiarą władzy politycznej i ekonomicznej” – czytamy w komunikacie.
Hierarchowie hondurascy zwrócili także uwagę na szerzącą się przemoc, sprzedaż i używanie narkotyków i alkoholu w szkołach. Przeciwwagą dla tych zachowań jest wprowadzenie codziennej lektury Biblii w szkołach publicznych. „Wartości obecne w Piśmie świętym – piszą biskupi – nie zostaną jednak wcielone w życie w sposób automatyczny, potrzeba przykładu i świadectwa dorosłych”.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.