- W podążaniu na górę świętą towarzyszy nam Matka, Mistrzyni rozpoznawania Bożego słowa. Ona łączy nas z tajemnicą Kościoła. W odczytywaniu Bożego słowa i Bożych prawd nie da się rozdzielić - jak chcieliby niektórzy - Kościoła i Jezusa Chrystusa. Nie da się też rozdzielić miłości Boga i bliźniego - mówił bp Andrzej F. Dziuba.
Biskup przypomniał, że słowa: "Oto Matka" padają tylko dwa razy w Piśmie Świętym. Raz w okolicznościach Kalwarii, a kolejny raz - w trzech odsłonach - w odczytanej podczas Eucharystii Ewangelii o Matce, która przyszła z krewnymi do Jezusa. - Cieszę się, że właśnie te krótkie słowa zostały wybrane na hasło tej pielgrzymki - powiedział.
W procesji z darami przyniesiono bochen chleba, kwiaty, owoce, krzyżyki, które otrzymają uczestniczki VDPK, laurkę dla Maryi przygotowaną przez dzieci oraz chleb i wino. Natomiast po Komunii św. uczestniczki odmówiły, pod kierunkiem s. Anny Marii Pudełko, osobisty akt zawierzenia Maryi, którego tekst otrzymały na obrazkach, wchodząc do świątyni. Chwilę wcześniej swój akt zawierzenia składały także dzieci, uczennice szkoły podstawowej, gimnazjalistki, licealistki, narzeczone, kobiety w stanie błogosławionym, żony i matki, babcie, wdowy, dziewice konsekrowane, wdowy konsekrowane, siostry bezhabitowe i habitowe.
Pod koniec Eucharystii organizatorzy postanowili wręczyć pamiątkowe statuetki. Anioła Dobroci i Wsparcia podarowali bp. Dziubie, który uczestniczy i patronuje pielgrzymce od pierwszej jej edycji, szef GN ks. Adam Pawlaszczyk i Agnieszka Napiórkowska, kierownik łowickiej redakcji "Gościa". Natomiast Anioł Dobroci powędrował do ks. Bogdana Zatorskiego, bialskiego proboszcza. Wręczyły go Aneta Grzegorzewska, Ewa Zakrzewska i s. Alicja Świerczek, które mocno zaangażowały się w organizację pielgrzymki.
Ks. Zatorski z kolei obdarował kwiatami kobiety, które trudzą się co rok przy organizacji wydarzenia: A. Napiórkowską, s. Annę Marię, s. Alicję, E. Zakrzewską, A. Grzegorzewską oraz Magdalenę Gorożankin.
Na zakończenie mamy kapłanów dostały dyplomy z podziękowaniami oraz ciasteczka, które mają przypominać im o "Bożej słodyczy". Wręczyli je bp Dziuba i księża.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Opisuje swoje „duchowe poszukiwania” w wywiadzie dla„Der Sonntag”.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.