Wspólnoty z 71 parafii diecezji łowickiej przybyły do Domaniewic na Diecezjalną Pielgrzymkę Kół Żywego Różańca.
W ostatnią sobotę września do kościoła św. Bartłomieja w Domaniewicach zmierzali członkowie kół Żywego Różańca z różnych stron diecezji m.in. z Żychlina, Żelaznej, Stachlewa, Bobrownik, Mąkolic, Żyrardowa, Kutna, Mszczonowa.
Pielgrzymkę rozpoczęli od zaśpiewania Godzinek ku czci Maryi. Następnie wsłuchali się we wprowadzenie ks. Zbigniewa Łuczaka, diecezjalnego moderatora KŻR.
Ks. Łuczak w słowie skierowanym do zgromadzonych prosił, by w darze wdzięczności za 100 lat niepodległości w każdej parafii powstała nowa wspólnota KŻR. Przypomniał także znaczenie i sens modlitwy różańcowej.
- Kiedy wy trzymacie różaniec z jednej strony, z drugiej trzyma go Matka Boża. Różaniec to potężna modlitwa. Matka Boża słyszy każde "Zdrowaś Maryjo”, każda prośba zostaje wysłuchana - mówił ks. Łuczak.
Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Józwowicz, nuncjusz apostolski w Rwandzie, a przy stole eucharystycznym stanęli także bp Andrzej F. Dziuba, bp Wojciech Osial oraz ponad 40 księży, którzy przybyli ze swoimi wspólnotami KŻR.
W homilii apb Józwowicz nawiązał do tworzenia wspólnot różańcowych i ich ogromnej wartości dla wszystkich ludzi.
- Kościół jest wspólnotą i wiara kształtuje się we wspólnocie. Jeśli wiara staje się prywatna, indywidualna to może dojść do wielkiej tragedii. O tym Matka Boża przypominała ludziom w Fatimie, w Kibeho. Nazwała siebie samą Matką Słowa. Wiemy, jak słowem można zranić, wyrządzić krzywdę. Proszę was o wsparcie, byście słowami "Zdrowaś Maryjo..." wypraszali wiarę, potrzebne łaski. To od was zależy przyszłość - mówił arcybiskup/
Po Eucharystii do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych przeszła licząca ponad tysiąc osób procesja KŻR. W trakcie drogi wierni modlili się różańcem w intencji ojczyzny.
Ostatnim punktem spotkania była konferencja ks. Grzegorza Cieślaka, który mówił o relacji Matki Bożej z Duchem świętym i zachęcał, by w swoim życiu rozważać od kogo pochodzą nasze prośby, modlitwy.
Przez cały czas wierni mogli też oddawać swoje intencje w domaniewickim sanktuarium przed obrazem Matki Bożej. Pielgrzymka zakończyła się agapą, którą przygotowało KŻR z Domaniewic.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.