Od 7 do 9 grudnia w Austaralii odbywa się Katolicki Festiwal Młodych. Do jego uczestników Papież Franciszek skierował przesłanie. Przekazał też krótkie pozdrowienia dla uczestników 41. Konferencji Animatorów Odnowy w Duchu Świętym, która trwa w tych dniach (7-10.12) w Rimini.
W liście, przekazanym na ręce arcybiskupa Sydney Anthony’ego Fishera, wyraża nadzieję, że to spotkanie „zwiększy w młodych pragnienie zaangażowania w codzienną modlitwę, czytanie Pisma Świętego i pełne uczestniczenie w Ofierze eucharystycznej”, a także „pogłębi ich relację z Panem, aby dali Kościołowi i społeczeństwu świadectwo wiary”.
Festiwal gromadzi około 20 tys. osób w wieku od 18 do 30 lat. Rozpoczyna Rok Młodych, ustalony przez australijski episkopat, jako bezpośrednie przygotowanie do mającego się odbyć jesienią 2018 r. Synodu o młodzieży. Biskupi wyjaśniają, że Rok ten ma „uświadomić Kościołowi i społeczeństwu wagę „ożywiającej obecności” młodych i zapoczątkować proces odnowy w życiu Kościoła.”
Jest to niewątpliwie promień nadziei dla Australii, w której Kościół wydaje się znajdować w trudnej sytuacji. Została ona wywołana m.in. kryzysem związanym z nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich, referendum, w którym 62 proc. uczestników głosowało za dopuszczeniem tzw. „małżeństw” jednopłciowych oraz tym, jak nie udało się powstrzymać legalizacji eutanazji. Według ostatniego spisu ludności mniej niż jedna dziesiąta australijskich katolików, czyli około pół miliona, uczestniczy w niedzielnej Mszy, a tylko jedna setna, zatem jakieś 50 tys., akceptuje w całości nauczanie Kościoła.
***
Papież przekazał też krótkie pozdrowienia dla uczestników 41. Konferencji Animatorów Odnowy w Duchu Świętym, która trwa w tych dniach (7-10.12) w Rimini. Ojciec Święty wyraża w nich nadzieję, że „spotkanie to przyczyni się do pogłębienia świadomości, że wspólnie jesteśmy odpowiedzialni za bycie misjonarzami i świadkami, zjednoczonymi w Duchu Świętym, w słuchaniu nauczania Apostołów, w jedności braterskiej, a także tradycji łamania chleba i modlitwy.” Do zebranych, krótkie życzenia przesłali także przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kard. Gualtireo Bassetti i prefekt dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, kard. Kevin Joseph Farell.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
W jej skład wejdą członkowie dwóch dykasterii: nauki wiary i tekstów prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.